Burina je najväčším nepriateľom našich záhrad a plodín. Bojujeme s nimi počas celej sezóny. Málokto však vie, že sa dajú užitočne využiť. Zistite, čo robiť s vyklčovanou burinou.
Vypaľovanie alebo vytrhávanie sú len štandardné metódy odstraňovania nežiaducich rastlín. Už roky hľadáme zlatý prostriedok, ktorý ako mávnutím čarovného prútika zastaví rast buriny. Napriek tomu existuje mnoho spôsobov, ako ich opätovne využiť. Možno ich použiť na výrobu hnojív, kozmetiky alebo potravín.
Čo robiť s vyklčovanou burinou v záhrade?
Kompost z buriny je ekologickým riešením za predpokladu, že rastliny na sebe nemajú semená. Niektoré z nich, okrem iného napríklad praslička poľná, sú vhodné na kompostovanie až vtedy, keď sú vysušené. Iné, ako napríklad púpava, rebríček a harmanček, naopak, podporujú rýchle dozrievanie kompostu. Preto sa do neho môžu hádzať priamo.
Mulčovanie je dôležitým záhradníckym postupom na udržanie vlhkosti v pôde a zlepšenie jej štruktúry. Vysušenú burinu jednoducho rozprestrite na záhony medzi rastliny. Na tento spôsob sa najlepšie hodí praslička poľná, žihľava a nechtík lekársky.
Tam, kde nie je k dispozícii kompost, dobre poslúži burinový hnoj. Na jeho prípravu potrebujete 1 kg buriny, ktorú zalejete 10 litrami vody. Zmes nechajte kvasiť a každých pár dní ju premiešajte. Vlastnosti hnoja budú v záhrade dobre fungovať, pretože bude vyživovať rastliny a bojovať proti škodcom. Dobre sa osvedčí hnoj zo žihľavy, vertiky a púpavy.
Domáca kozmetika z buriny
Sú priamo spojené s bylinkárstvom a prírodnými účinkami na našu krásu. Stojí za zmienku, že sa na tento účel používajú už stáročia.
Vlasy je dobré namáčať do odvaru zo žihľavy alebo prasličky poľnej. Na jeho prípravu potrebujete 1 polievkovú lyžicu sušenej žihľavy a 1 polievkovú lyžicu prasličky poľnej zaliať 500 ml vody. Zmes treba variť 20 minút a po vychladnutí ju bez oplachovania naniesť na vlasy.
Potieranie koreňa lopúcha je účinným prostriedkom na rast vlasov. Stačí bylinu zaliať vybraným olivovým alebo ricínovým olejom a nechať pôsobiť 2 týždne. Po uplynutí tejto doby sa môže aplikovať dvakrát denne.
Maska z drieňa má upokojujúci účinok a vyživuje pokožku. Hrsť listov rastliny rozdrvte v mažiari s 2 lyžicami prírodného jogurtu a 1 lyžičkou medu. Takto pripravený prípravok by sa mal aplikovať na tvár dvakrát týždenne po dobu 20 minút.
Nápady s burinami v kuchyni
Šalát z listov cesnaku obyčajného, žihľavy, lembasu alebo hviezdice obyčajnej ukradne chute mnohým. Okrem toho listy žihľavy môžu nahradiť nezdravé lupienky a koreň lopúcha môže nahradiť čipsy.