Bývalý prezident Sýrie Bašár Asad spolu so svojou rodinou dorazil do Moskvy, kde mu ruské úrady poskytli azyl. Informáciu priniesli ruské tlačové agentúry, ktoré sa odvolali na dôveryhodné zdroje z prostredia Kremľa.
„Asad a členovia jeho rodiny pricestovali do Moskvy, kde im Rusko z humanitárnych dôvodov poskytlo azyl,“ uviedla agentúra TASS. Rovnaké správy zverejnili aj Interfax a RIA Novosti.
Táto udalosť prichádza krátko po dramatickom páde Asadovho režimu, ktorý sa po 24 rokoch skončil počas bleskovej povstaleckej ofenzívy. Režim, ktorý bol považovaný za pevne ukotvený, sa zrútil za 11 dní, čo kontrastuje s takmer 14-ročným obdobím občianskej vojny, počas ktorého Asad zostával pri moci.
Nejasnosti okolo osudu Asada
V čase ofenzívy sa špekulovalo o osude Bašára Asada. Podľa dvoch nemenovaných sýrskych zdrojov mohol prezident zahynúť pri havárii lietadla, ktorým údajne utekal z hlavného mesta Damask. Túto informáciu však nikto oficiálne nepotvrdil. Naopak, ruské ministerstvo zahraničných vecí naznačilo, že Asad opustil Sýriu a žije, bez uvedenia podrobností o jeho aktuálnom mieste pobytu.
Ruská podpora Asadovho režimu
Rusko patrilo medzi najvýznamnejších spojencov Asadovho režimu, pričom jeho pomoc zohrala kľúčovú úlohu počas konfliktu. V Sýrii si Moskva udržiavala dve strategicky dôležité základne – námornú v Tartúse a leteckú základňu Hmímím. Tieto vojenské body zabezpečovali Rusku geopolitickú prítomnosť v regióne Blízkeho východu a Stredozemného mora.
Asadovo presídlenie do Moskvy preto nie je prekvapivé. Pre Rusko, ktoré hralo úlohu ochrancu jeho režimu, predstavuje tento krok logickú humanitárnu i politickú stratégiu.
V skratke
Bašár Asad a jeho rodina získali azyl v Rusku po páde jeho režimu v Sýrii. Kým sa predpokladalo, že mohol zahynúť pri úteku z Damasku, správy naznačujú, že žije a nachádza sa v Moskve. Tento vývoj zdôrazňuje úlohu Ruska ako dlhoročného spojenca Asadovho režimu.