• 16 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Čech vymyslel spôsob, ako si ochladiť byt v horúcom počasí bez klimatizácie

Čech vymyslel spôsob, ako si ochladiť byt v horúcom počasí bez klimatizácie

Je to tu znova. Slovensko zasiahla vlna tropických horúčav podobná tej zo začiatku júla. Žiaľ, vyzerá to tak, že vysoké teploty nás budú sprevádzať minimálne týždeň. To je, samozrejme, dobrá správa pre tých, ktorí sú na dovolenke a môžu v tomto období tráviť čas pri vode, ale horšia pre tých, ktorí musia zostať v mestách a obývať svoje prehriate byty v panelových a iných domoch.

Čo robiť a čo nerobiť

Navyše, keď je v noci horúco, začína to byť skutočný problém, pretože sa jednoducho nedá dýchať. Takéto teploty nie sú pre telo dlhodobo dobré a môžu spôsobiť problémy. Mnohí ľudia hádžu opicu rovno do živého a tvrdia, že ak nebudú mať klimatizáciu, horúčavy v byte aj tak nevyriešia.

Možno vás však prekvapí, že si môžete pomôcť aj inak. A sú veľmi účinné, ako upozorňuje správca niekoľkých domov v Prahe, pán Miloš Dostál. „Vždy radím urobiť si ľad a naplniť ním vedro. Potom ho umiestnite do stredu miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Bude sa postupne ochladzovať, podľa mňa je to dokonca lepšie ako klimatizácia, ktorá nepríjemne fúka,“ vysvetľuje pán Miloš. „Ak si do studenej vody vložíte aj nohy, zrazu sa budete cítiť naozaj príjemne.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Uložte takto maslo v chladničke a vyberiete ho vždy mäkké pripravené na natieranie

Veľa týchto domácich trikov sa točí okolo studenej vody. Majte ju vždy k dispozícii a pravidelne si v nej umývajte napríklad ruky a tvár. „Naopak, studená sprcha sa neodporúča, aj keď by mala zdanlivo fungovať. Dostanete len teplotný šok a ten vám veľmi nepomôže,“ vysvetľuje Miloš. Ak si však ľadovú sprchu predsa len dáte, netrite sa a nechajte vodu pôsobiť a vsiaknuť.

Veľká pomoc

„Ľudia v našich domácnostiach robili v lete veľkú chybu, kým som im to nevysvetlil. Cez deň v horúčavách neustále vetrali, pretože im už bolo veľmi horúco. To však situáciu len zhoršuje, pretože si do bytu púšťate ešte viac tepla zvonku,“ hovorí správca domu. Vetranie je preto možné len v noci a skoro ráno. Vtedy zatvorte okná.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Veľa ľudí si to pridáva do kávy, ale nemalo by. Veľmi to škodí telu

„Inštalácia žalúzií nám v dome veľmi pomohla. Ak sú cez deň zatvorené, dokážu absorbovať veľa tepla, ktoré potom nepreniká cez okná,“ hovorí Miloš. „Ak ich nemáte, dajte si okolo okien, kam prenikajú slnečné lúče, mokré plachty.“ Okolo bytu môžete tiež rozvešať mokré uteráky na dodatočné ochladenie.

Na druhej strane sa neodporúča používať ventilátory. „Tie vás neochladia. Len rozprúdia teplý vzduch a prekvapivo môžu spôsobiť nepríjemné prechladnutie aj v lete,“ hovorí Miloš zo svojej skúsenosti.

Podobné články

Počas leta sa niekedy objavuje husia koža. Je to signál organizmu, ktorý by sa nemal podceňovať

Počas leta sa niekedy objavuje husia…

Husiu kožu najčastejšie vyvolávajú silné emócie,…
Majitelia áut si začali dávať hliníkovú fóliu na sklo. Zachráni im to dôležitú vec v aute

Majitelia áut si začali dávať hliníkovú…

Nastupovanie do auta zaparkovaného na slnku…
Pijete kávu v horúcom počasí? Toto vám to robí s telom

Pijete kávu v horúcom počasí? Toto…

Na Slovensko sa vrátila vlna tropických…
Toto nejedzte v lete, inak sa spotíte ešte viac, ako je normálne

Toto nejedzte v lete, inak sa…

Vysoké teploty súvisia s tým, že…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *