Nepríjemný hmyz je každoročným problémom. Samozrejme, intenzita sa zvyšuje na jar, v lete a na jeseň. Ak nechcete používať chemické repelenty proti hmyzu v miestnosti, môžete vyskúšať prirodzenejšiu možnosť.
Jedlá sóda je multifunkčný pomocník. Používa sa nielen pri pečení, ale aj ako čistiaci prostriedok, ktorý ničí odolnú mastnotu a plesne, a ako prostriedok proti škodcom a mravcom.
Jedlá sóda v domácnosti
Jedlá sóda odpudzuje mravce svojou vôňou, preto ju stačí nasypať do rohov miestnosti alebo tam, kde sa mravce najviac vyskytujú. Nasypte malé množstvo priamo na podlahu alebo ju skúste umiestniť do nižšej nádoby. Prípadne ju môžete posypať aj smerom k oknu alebo pozdĺž parapetu, kadiaľ mravce vstupujú do vášho domu.
Ak používate jedlú sódu, je dôležité ju denne meniť. Sóda postupne vyschne a vy musíte starú vymeniť za novú.
Ak už mravce v domácnosti máte, jedlá sóda vám ich nepomôže vyhubiť. Ako bolo uvedené vyššie, má len odpudzujúci účinok. Ak však zmes skonzumujú, budú usmrtené. Môžete si teda pripraviť zmes jedlej sódy a práškového cukru, ktorú mravce prehltnú.
Jedlá sóda v záhrade
Ak máte v záhrade malé množstvo mravcov, ktoré vás neobťažujú, nemusíte sa ich snažiť okamžite zabiť. Prevzdušňujú pôdu, požierajú škodlivý hmyz a pomáhajú rozkladať organický materiál. Ak však ich počet prekročí únosnú hranicu alebo ak sa objavia drevené, červené alebo lietajúce mravce, musíte konať. Tieto mravce môžu spôsobiť nepríjemné uhryznutia. Ak v záhrade nájdete mravenisko, posypte ho veľkým množstvom jedlej sódy. Po aplikácii sódy bikarbóny môžete tiež skúsiť postriekať mravenisko bielym octom, ktorý spôsobí penivú reakciu, ktorá pomôže rýchlejšie sa mraveniska zbaviť.
Ak vás trápia slimáky a ulitníky, môžete tu tiež využiť účinky jedlej sódy. Ak nemáte veľmi veľkú záhradu, môžete sódu umiestniť k plotu, aby sa k vám nepozvaní návštevníci nedostali.