Cez noc horelo Francúzsko: Ľudia podpaľovali všetko, čo im prišlo pod ruky

protesty fancuzsko pariz

Počas protestov proti francúzskej dôchodkovej reforme vo štvrtok a v noci na dnes polícia zatkla 172 ľudí a zranila 149 policajtov. Denník Le Monde dnes informoval, že časť radnice v západofrancúzskom meste Bordeaux, kde má byť v utorok prijatý britský kráľ Karol III. Francúzska premiérka Élisabeth Borneová označila násilie za neprijateľné.

Na ďalších demonštráciách proti reforme, ktorá okrem iného zvyšuje vek odchodu do dôchodku o dva roky na 64 rokov, sa podľa polície zúčastnilo 1,08 milióna ľudí v celom Francúzsku a podľa odborárov až 3,5 milióna.

Protesty sa na viacerých miestach vystupňovali a polícia musela zasiahnuť. Len z Paríža bolo vo štvrtok neskoro večer hlásených približne 140 požiarov. Zatknutých tam bolo 103 ľudí.

V Bordeaux nakrátko horela časť radnice, zatiaľ čo v Nantes demonštranti vnikli do budovy správneho súdu, vyrabovali recepciu a rozbili okná a dvere. Poškodených bolo aj niekoľko obchodov. V meste Lorient na severozápade 68-miliónovej krajiny sa niektorí demonštranti zamerali na mestskú policajnú stanicu, zatiaľ čo inde hádzali na policajtov dlažobné kocky a zápalné fľaše.

Minister vnútra Gérald Darmanin uviedol, že štvrtkové protesty, za ktoré kritizoval krajnú ľavicu, spôsobili podstatne väčšie škody ako predchádzajúce demonštrácie.

Podľa vlády je dôchodková reforma nevyhnutná, inak hrozí kolaps dôchodkového systému. Okrem zvýšenia veku odchodu do dôchodku sa má zvýšiť počet odpracovaných rokov potrebných na získanie plného dôchodku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *