Eurokomisárovi sa páčia na Slovensku muničné závody a chce zvýšiť produkciu aj pre Ukrajinu

jaroslav nad municne sklady

Eurokomisár Thierry Breton zodpovedný za vnútorný trh EÚ navštívil 11 krajín únie vrátane Slovenska a veľmi sa mu zapáčili naše muničné závody. Slovensko má podľa neho potenciál na „výrazné” navýšenie produkcie delostreleckých granátov, ale aj vo výrobe ďalšieho vojenského materiálu. „Videl som veľmi dôveryhodný a dobre zdokumentovaný plán,” uviedol po návšteve závodu v Dubnici nad Váhom, píše Euractiv.sk

Európska únia sa nedávno zaviazala dodávať Ukrajine milión delostreleckých nábojov kalibru 155 mm počas najbližšieho roka. Ukrajinské jednotky potrebujú tieto náboje v boji proti ruskej invázii.

Avšak, existujú obavy, že zásoby munície členských krajín Európskej únie nebudú stačiť na splnenie tohto záväzku. Preto Európska komisia hľadá možnosti, kde by sa v Európe dalo vyrábať viac delostreleckých nábojov kalibru 155 mm.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ukrajinka ukázala trik, ako rýchlo vysuší oblečenie vybraté z práčky

Slovensko má v tomto smere obrovský potenciál. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa je slovenský obranný priemysel „pripravený prispieť k tomuto úsiliu“. To by mohlo znamenať, že Slovensko by mohlo byť jedným z kľúčových dodávateľov nábojov pre Ukrajinu.

„Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlené dodanie a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu, ktorej nevyhnutnou súčasťou sú aj opatrenia na zvýšenie výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. Náš obranný priemysel je pripravený prispieť k tomuto úsiliu a naopak, EÚ má nástroje, ako motivovať priemysel výrobu navýšiť. Hovoríme pritom o potrebe značnej investície,“ uviedol po stretnutí s eurokomisárom Bretonom minister J. Naď a doplnil, že týmto krokom by zároveň mohli vzniknúť desiatky nových pracovných miest.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sa začne diať s vašim telom, keď budete jesť na raňajky vajcia

Z prieskumu kapacít obranného priemyslu v krajinách EÚ zameraného na výrobu munície, ktoré vykonala Európska obranná agentúra (EDA), vyplýva, že v súčasnosti pôsobí v EÚ 15 firiem v 11 členských štátoch, ktoré vyrábajú delostreleckú muníciu kalibru 155 mm, vrátane Slovenska. Európska komisia následne komunikovala svoj zámer počet týchto krajín navštíviť. „Aj to svedčí o kvalite slovenského obranného priemyslu a jeho podnikov, ktoré majú na mape Európy svoje stabilné miesto,“ uzavrel minister Naď.

Komisárovi sa páčili muničné závody na Slovensku a vidí potenciál v tom navýšiť v nich produkciu až trikrát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *