Chcete bohatú bylinkovú úrodu? Stačia vám tieto štyri kroky

zahradkar

Chuť, vôňa aj liečivé účinky čerstvých byliniek sú oveľa výraznejšie ako tých sušených, to je bez debát. Preto neváhajte a vytvorte si vlastnú bylinkovú záhradku na balkóne, v byte či záhrade. Pestovanie byliniek doma je nenáročné a zvládne to aj úplný začiatočník. Stačí len správny prístup a ten vám v nasledujúcich riadkoch vysvetlíme.

Sadeničky, kvetináče, zemina

Pestovanie byliniek doma zo semienok je pomerne náročné, preto si ako začiatočníci kúpte predpestované sadeničky zo záhradníctva. Potom vyberte vhodnú nádobu na pestovanie. Kvetináč na bylinky do bytu je ich neskutočné množstvo, nezabudnite však, že musí rastlinkám poskytovať dostatočný priestor a tiež disponovať odtokovým otvorom.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zbavte sa slimákov v záhrade. Stačí posypať niečím, čo máte v kuchyni

Na južné strany zvoľte nádoby svetlých farieb, nech ich slniečko zbytočne neprehrieva. Nakoniec si zaobstarajte špeciálny substrát na pestovanie byliniek, nech majú dostatok živín.

Zasaď strom. Teda bylinku

Na dno kvetináča urobte drenážnu vrstvu z hrubého piesku, kamienkov alebo keramických črepov, aby neuhynuli korienky. Potom nasypte do ⅓ výšky nádoby zeminu (substrát), umiestnite sadeničku a po stranách dosypte. Zeminu zľahka pritlačte.

bylinky

Nebojte sa kombinácie byliniek v kvetináči

Samozrejme, len ak majú rovnaké nároky na pestovanie.

K sebe sa hodí:

  • bazalka a majorán
  • petržlen, pažítka, kôpor,
  • oregano, rozmarín, tymian, estragón.

Naopak mäta a medovka vyžadujú vždy samostatný kvetináč. Majú totiž príliš rozpínavé korene.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Trávnik koste len v tomto čase, inak mu veľmi ubližujete a nebude dobre vyzerať

Starostlivosť o bylinky

Zalievajte skôr častejšie menšími dávkami ako „raz a poriadne“. Namiesto zálievky rastlinky občas oroste rozprašovačom, aby sa zbavili prachu. Bylinky pravidelne zarezávajte. Ako vidíte, bylinky potrebujú, rovnako ako princezná Zubejda, tri jednoduché veci: svetlo, vzduch a lásku. A tiež živiny, aj keď nie chleba s masťou, ako princezná.

Doprajte im ich a ony sa vám štedro odmenia. Potom môžete na svojej pestovateľskej dráhe postúpiť o krok ďalej a skúsiť pestovanie byliniek zo semienok alebo sa vrhnúť na hydroponické či aeroponické systémy.

TIP: Niektoré bylinky podporujú zdravé zažívanie, iné detoxikujú organizmus, ďalšie bylinky pomáhajú na chudnutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *