Toto ste určite netušili, tieto baktérie zo zubov dokážu poškodiť srdce

zuby

Starosť o zuby nie je len otázkou estetiky, ale aj zdravia, a to celého tela. Baktérie zo zubov totiž môžu mať vážny vplyv na stav srdca a ďalších orgánov. Zdravé zuby majú nielen dôležitú estetickú a funkčnú úlohu, ale aj obrovský vplyv na celkové zdravie.

Nedostatočná starostlivosť o zuby môže totiž nielen viesť k problémom so samotnými zubami, ale môže mať negatívny vplyv na niektoré chronické ochorenia či stav vnútorných orgánov, vrátane srdca. Nepodceňujte preto zdravie zubov a ďasien a venujte im náležitú starostlivosť.

Nejde len o estetiku

Nedostatočná ústna hygiena, vynechávanie návštev u zubného lekára i zlý výber potravín, môžu mať oveľa nepríjemnejšie dôsledky ako len zažltnuté zuby a nevábny dych. Odborníci z Healthline vysvetľujú, že nedostatočná starostlivosť o zuby a následné ochorenie zubov a ďasien súvisí aj so srdcovými chorobami, rakovinou a cukrovkou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pite tieto čaje a vaše chudnutie sa urýchli a brucho sa zmenší

Spojenie medzi zdravím zubov a srdca

Štúdie totiž skutočne dlhodobo ukazujú na spojitosť medzi stavom ústnej hygieny a zdravím srdca. Zvlášť baktérie nachádzajúce sa v ústach môžu predstavovať závažné riziko, ak sa dostanú do krvného obehu. Medzi nebezpečné baktérie patria napríklad streptokoky, ktoré môžu vyvolať nebezpečné zápalové procesy v tele, vrátane endokarditídy, čo je zápal vnútornej vrstvy srdca.

zubar

Možno si hovoríte, ako je to vôbec možné. Celý proces je pritom až smiešne jednoduchý. Pokiaľ dôjde k zápalu ďasien, môžu byť vďaka priepustnosti tkanív baktérie schopné preniknúť do krvného obehu. Odtiaľ potom môžu cestovať do iných častí tela, vrátane srdca, kde môžu vyvolať zápal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Kúpiť si to vedia aj Slováci. Toto ovocie účinne odstraňuje toxíny z tela

Spomínaná endokarditída je vážne ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Postihnuté však môžu byť aj iné orgány, preto je zásadné venovať pozornosť prevencii.

Dajte si na zdraví zubov záležať

Práve prevencia je v tomto prípade kľúčová. Pravidelná a dôkladná ústna hygiena, vrátane častého čistenia zubov (aspoň 2x denne), používania zubnej nite, medzizubných kefiek a ústnych vôd, môže znížiť riziko vzniku zápalov ďasien a následne aj riziko šírenia baktérií do krvného obehu.

Zubná lekárka Christine Frank, DDS dodáva, že je dôležité nepodceňovať ani pravidelné návštevy u lekára a dentálnej hygieničky. Pretože práve usadený zubný povlak a kameň sú najčastejšími pôvodcami zápalu ďasien. Môžete vyskúšať aj niektoré babské rady na podporu zdravia ústnej dutiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *