Chcete sa zbaviť nepríjemného dychu alebo si ho osviežiť? Máme pár domácich trikov

biele zuby

Zatiaľ čo ranný zápach z úst je výsledkom prirodzených fyziologických procesov a rýchlo prechádza, jeho pretrvávanie počas dňa môže byť vážnym problémom. Spôsoby, ako sa vysporiadať so zápachom z úst, ho pomáhajú maskovať, aby sa predišlo nepríjemným situáciám v práci alebo počas spoločenských stretnutí. Ich úlohou je tiež pôsobiť proti faktorom, ktoré priamo vedú k vzniku nepríjemných pachov.

Domáce prostriedky na zlý dych

Petržlen

Prchavé zlúčeniny síry sú produkované anaeróbnymi baktériami, ktoré žijú v ústnej dutine. Ich prítomnosť je vo veľkej miere zodpovedná za vznik nepríjemných pachov. Rozvoju baktérií napomáha zubný kameň a nepresne vyčistené zvyšky jedla po jedle.

Petržlen má vysoký obsah chlorofylu, ktorý sa spája s prchavými zlúčeninami síry a neutralizuje nepríjemné pachy. Podobný efekt môžu dosiahnuť aj listy bazalky, mäty alebo koriandra.

Probiotiká

Pri prevencii halitózy je veľmi dôležité udržiavať správnu rovnováhu ústnej mikroflóry. Zvyšky jedla môžu spôsobiť množenie baktérií zodpovedných za vznik kazu a iných ochorení ústnej dutiny a zubov.

Konzumácia jogurtu bez cukru pomáha zvýšiť množstvo dobrých baktérií, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Pri boji s nepríjemným zápachom z dychu je najlepšie zvoliť probiotické jogurty, ktoré obsahujú najviac baktérií.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dávate si kávu s mliekom a cukrom? Pozrite sa, čo vám to robí s telom
cistenie zubov

Škorica a zázvor na zápach z úst

Škorica je veľmi charakteristické korenie, ktoré má veľa priaznivcov najmä medzi ľuďmi, ktorí sa starajú o svoju postavu. Stimuluje metabolizmus a urýchľuje spaľovanie tukov. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém a predchádza tráviacim problémom.

Charakteristický zápach škorice spôsobuje cinnamaldehyd prítomný v kôre, ktorý jej dodáva aj protirakovinové vlastnosti. Domáca ústna voda na báze škorice pomáha znižovať počet baktérií zodpovedných za nepríjemný zápach.


Zázvor obsahuje esenciálne oleje s dezinfekčnými vlastnosťami. Má antibakteriálne, antivírusové, spazmolytické a protizápalové vlastnosti. Používa sa ako prírodný liek pri prechladnutí alebo plynatosti. Zázvor proti zápachu z úst môžete jednoducho žuť alebo konzumovať ako infúziu alebo pridať do čaju.

Citrón

Žuvanie plátku citróna alebo vyplachovanie úst citrónovou šťavou je ďalší spôsob, ako osviežiť dych. Citrusové ovocie stimuluje tvorbu slín, ktoré čistia ústnu dutinu od zvyškov potravy. Vďaka bohatosti vitamínu C zabraňuje aj množeniu škodlivých baktérií.

Pastilky proti zápachu z úst

Pastilky sú bohaté na zložky, ktoré zabraňujú rozvoju zápalu a množeniu baktérií v ústnej dutine. Jedným z nich je zinok, ktorý neutralizuje prchavé zlúčeniny síry zodpovedné za zápach z úst. Príkladom takéhoto produktu je Halitomin-tablety s extraktom z tymianu, zinkom a mentolom.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto sa stane, keď začnete každé ráno piť vodu s citrónom s vašim telom


Namiesto tabliet môžete žuť aj prírodné produkty ako klinček, fenikel, kardamón. Medzi jedlami sa tiež oplatí siahnuť po pravidelných žuvačkách (najlepšie bez mäty a cukru), ktoré stimulujú sekréciu slín, pomáhajú čistiť ústa od zvyškov jedla a dodávajú pocit sviežosti.

Zelený čaj

Infúzie pomáhajú bojovať proti halitóze. Jedným z nich je zelený čaj, bohatý na polyfenoly, vďaka čomu má antioxidačné a antibakteriálne vlastnosti. Obmedzuje množenie anaeróbnych baktérií a predchádza ochoreniam ďasien. Pitie zeleného čaju tiež pomôže predchádzať mnohým ďalším ochoreniam, ako sú kardiovaskulárne ochorenia a rakovina.

Zelený čaj môže podporovať chudnutie, prečisťovať organizmus a priaznivo pôsobí na pokožku – zabraňuje predčasnému starnutiu. Na zápach z úst sa oplatí piť aj čaj z tymianu, šalvie, žihľavy a zázvoru.

Kloktanie slanou vodou

Baktérie sa radi hromadia na povrchu hrdla a mandlí. Vyčistiť ich pomôže roztok soli a vody. Známym domácim liekom na boľavé hrdlo je aj kloktanie slanou vodou. Zmierňuje bolesť a znižuje opuch sliznice. Ak si chcete zvlhčiť hrdlo, zvoľte emskú soľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *