Dlhý a zdravý život nie je len otázkou genetiky. Nová medzinárodná štúdia ukazuje, že rozhodujúcim faktorom môže byť to, čo denne jeme. Vedci zistili, že úprava stravy – najmä zníženie príjmu škodlivých potravín a zvýšenie konzumácie výživných surovín – môže predĺžiť náš život o 6 až 10 rokov.
Jedlo ako liek: Čo ukázala nová štúdia?
Výskum zverejnený v The American Journal of Clinical Nutrition skúmal vplyv stravy na dĺžku života na základe údajov zo šiestich krajín – USA, Číny, Nórska, Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie. Vedci pri analýze zohľadnili aj fyzickú aktivitu, výšku, hmotnosť a kultúrne rozdiely v jedálničkoch. Na tomto základe vytvorili tzv. diétu optimalizujúcu dlhovekosť (angl. longevity diet), ktorá môže významne ovplyvniť zdravie aj dĺžku života.
„Nárast očakávanej dĺžky života – teda počet rokov navyše, ktoré účastníci získali vďaka zmene stravovania – sa pohyboval od 4 do 11,3 rokov v závislosti od veku a typu zvolenej diéty,“ uvádzajú výskumníci.
Aké konkrétne potraviny predlžujú život?
Výskum presne identifikoval 15 skupín potravín, ktoré majú buď pozitívny, alebo negatívny vplyv na zdravie a dlhovekosť. Na ich základe vedci odporúčajú:
Zvýšiť príjem týchto potravín:
- Celozrnné produkty: ovsené vločky, hnedá ryža, celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny – 7 porcií denne
- Zelenina: brokolica, špenát, mrkva, paprika, kapusta – 5 porcií denne
- Ovocie: jablká, bobuľové ovocie, pomaranče, banány – 5 porcií denne
- Strukoviny: šošovica, cícer, fazuľa, hrach
- Orechy a semená: mandle, vlašské orechy, slnečnicové semienka, chia
- Ryby: losos, sardinky, makrela – bohaté na omega-3 mastné kyseliny
- Vajcia: v primeranom množstve – cca 1 vajce denne
- Mliečne výrobky: najmä nízkotučné a fermentované – jogurt, kefír, tvaroh
Obmedziť alebo vylúčiť:
- Rafinované obilniny: biely chlieb, biele cestoviny, biela ryža
- Červené mäso: hovädzie, bravčové, jahňacie
- Spracované mäso: saláma, klobása, párky, slanina
- Sladené nápoje: limonády, ochutené minerálky, energetické nápoje
- Pridaný cukor v potravinách: sladkosti, koláče, ochutené jogurty
- Rafinované oleje a tuky: napr. palmový olej, lacné rastlinné oleje s vysokým obsahom omega-6
Kedy začať? Čím skôr, tým lepšie
Podľa výskumu sa výhody optimálnej stravy prejavujú v každom veku – ale čím skôr zmeny zavedieme, tým väčší úžitok. U ľudí, ktorí začali meniť stravu vo veku 40 rokov, sa očakávaná dĺžka života predĺžila v priemere o 6,2 až 9,7 rokov. U tých, ktorí prijali podobnú – no vegánsku – verziu stravy, bol prírastok 5,2 až 8,7 rokov. Dokonca aj osoby vo veku 60 rokov zaznamenali predĺženie života o až 7 rokov.
Presné odporúčania = reálne výsledky
To, čo túto štúdiu odlišuje od iných, je dôraz na konkrétne a presne merateľné odporúčania. Už to nie sú všeobecné rady typu „jedzte viac ovocia“, ale presne definované množstvá a potraviny, ktoré si každý môže ľahko zaradiť do jedálnička.