Chodíte po dome v topánkach? Okamžite s tým prestaňte, toto si nosíte domov

topanky koberec

Vyzúvanie topánok u cudzích ľudí je nepísané pravidlo, ale u nás doma ho nie vždy dodržiavame. V zime sa snažíme prezúvať, pretože si do topánok prinášame špinu z vonku, ale v lete si na to málokto spomenie. Môže mať nevymenenie topánok nejaké negatívne dôsledky?

V amerických filmoch nonstop vidíme scény, ako niekto po prekročení prahu vstúpi do domu v topánkach. Hoci je to pre mnohých nepredstaviteľné, na Slovensku sa čoraz viac ľudí vzdáva vyzúvania topánok a mení ich za papuče. Žiaľ, takéto konanie môže mať v budúcnosti vážne následky.

Je chôdza v topánkach po dome zlá vec?

Nevyzúvanie sa často vysvetľuje pohodlím, pretože niektorým ľuďom je jednoducho nepohodlné používať papuče alebo chodiť naboso. Je dôležité spomenúť, že nenosenie topánok je pre naše nohy oveľa zdravšie ako neustály tlak tesnej obuvi. Mnohí ľudia sa však rozhodnú chodiť po dome v rovnakej obuvi ako vonku. Hoci sa tento zvyk zdá neškodný, treba priznať, že neprináša nič dobré.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pridajte tento predmet do chladničky a budete šetriť mesačne za elektrinu

Existujú až tri dôvody, prečo by malo byť vyzúvanie topánok povinné v každej domácnosti. Začnime najzjavnejším problémom, ktorým je vnášanie nečistôt na čistý povrch. Naše podrážky zhromažďujú piesok a prach, ktorý potom roznášame po celom dome. To môže vyvolať množstvo alergií a dokonca aj prieduškovú astmu. Za zmienku stojí aj to, že ak je v dome malé dieťa, prichádza do kontaktu so všetkými nečistotami počas svojich prvých výletov po podlahe.

Ďalším problémom sú baktérie, ktoré sa nachádzajú na ulici. Nikdy neviete, kto predtým prechádzal po ceste, a určite nevidíte, koľko miliónov baktérií a vírusov je na chodníku. Úplnou náhodou si môžete domov priniesť baktérie E.coli, ktoré spôsobujú ťažké otravy jedlom, alebo bacily Klebsiella pneumoniae, ktoré majú negatívny vplyv na močový mechúr. Posledným bodom sú toxíny, tie sú tiež očami neviditeľné, ale ľahko sa „prilepia“ na naše topánky. Benzín, chemikálie alebo postreky rastlín – tie všetky pristanú na podlahe a koberci, ak si pri vstupe do domu nevymeníte obuv.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci našli využitie umývačky. Dávajú do nej topánky

Výmena obuvi a kultúrne pravidlá

Podľa nášho systému by žiadny hostiteľ nemal nabádať hostí, aby sa v jeho dome prezúvali. Napriek tomu je niekedy potrebné vyzuť si topánky, napríklad počas zimného obdobia, keď sú vaše vonkajšie topánky pokryté blatom a snehom. V takomto prípade by mal pozvaný sám dostať nápad, že vyzutie topánok je lepšie ako znečistenie podlahy hostiteľa. Chodiť po dome v mokrých topánkach bude problematické pre obe strany. Domáci by mali ponúknuť náhradnú obuv, napríklad papuče. Ak vám nie je príjemné nosiť cudzie papuče, mali by ste si pre zmenu priniesť vlastné topánky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *