Dnes príde na Slovensko extrémne počasie. Odporúča sa ostať doma v bezpečí

pocasie vietor vychrica

Obyvatelia Slovenska a celého stredoeurópskeho regiónu by mali byť na pozore, keďže sa blíži extrémne počasie, ktoré môže spôsobiť významné problémy a nehody. Meteorologický portál iMeteo varuje, že v pondelok večer (22. januára) sa nad naše územie dostane frontálny systém, ktorý prináša s sebou intenzívny mrznúci dážď.

Podľa predpovedí bude teplý vzduch rýchlo prenikať do vyšších vrstiev atmosféry, a následne aj do spodných. Tento jav obvykle vedie k výskytu mrznúceho dažďa, ale tentoraz sa očakáva, že jeho intenzita bude v niektorých okresoch Slovenska výraznejšia. „Táto situácia by mohla vyvolať množstvo problémov,“ uvádza portál iMeteo.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci si dávajú jedlú sódu do rohov izieb. Zachraňuje to domácnosti

Nebezpečný mrznúci dažď by mal doraziť nad naše územie okolo 19:00 hodiny a hrozí takmer na celom západnom a strednom Slovensku, pričom najkritičkejšia situácia sa očakáva hlavne na západe krajiny. Rýchlo sa tvoriaca poľadovica bude predstavovať hrozbu nielen pre cesty a chodníky, ale aj pre konáre stromov a elektrické vedenia, ktoré môžu pod ťarchou ľadu padať. Vzhľadom na tieto nebezpečné podmienky iMeteo radí obyvateľom, aby v pondelok večer radšej zostali doma a vyhýbali sa cestovaniu.

Okrem toho, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy aj pre ďalšie meteorologické javy. V pondelok sa na západnom Slovensku očakáva silný vietor, pričom v nárazoch môže dosiahnuť rýchlosť 65 až 75 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu. Výstrahy prvého stupňa sú vydané pre viacero okresov vrátane Bratislavy, Malaciek a Trnavy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mnoho Slovákov pije tento čaj, pretože si myslia, že je zdravý. Devastuje pečeň

Situácia je obzvlášť vážna aj v Michalovciach, kde platí druhostupňová výstraha pred povodňami, a v Trebišove, kde je vydaná prvostupňová hydrologická výstraha.

Obyvatelia dotknutých oblastí by mali dbať na varovania odborníkov a príslušných úradov, pripraviť sa na možné výpadky elektriny a obmedziť vonkajšie aktivity. Dôležité je tiež sledovať aktualizácie od meteorologických a krízových služieb, aby boli informovaní o najnovšom vývoji situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *