Chorvátsko zaviedlo pekne veľké pokuty za veci, ktoré tam Slováci robili bežne

chorvatsko ceny lehatko pivo

Ak sa tento rok chystáte do Chorvátska, okrem veľkej peňaženky by ste si mali priniesť aj povestné dobré mravy. Bez nej môžete veľmi rýchlo naraziť. V minulosti sa táto jadranská krajina príliš nezaujímala o to, čo sa deje, a bola tolerantná k turistickým eskapádam. S rastúcim prílevom turistov však miestni obyvatelia tlačia na štát, aby ich kontroloval a vyžadoval poriadok.

Ten sa bude presadzovať

Tento rok sa má naplno presadiť takzvané nariadenie proti nahote. Jej názov je trochu zavádzajúci, pretože naznačuje, že postihuje nahých ľudí, čo je úplne normálne kdekoľvek na svete. V tomto prípade však zákon ide ďalej. Miestnych obyvateľov veľmi rozčuľovali turisti, ktorí pokojne prechádzali z pláže do centra mesta a nechávali si plavky na sebe. Neobťažujú sa obliecť si nohavice alebo vrchný diel.

Je to špecialita najmä Slovákov, ktorí si ráno v apartmáne oblečú plavky a večer pred spaním si ich vyzlečú. Strávia v nich celý deň, či už sú na pláži, alebo sa len prechádzajú po promenáde či v meste. „Som na dovolenke, takže sa nebudem stále prezliekať. Dávame im peniaze, tak čo nás takto obmedzujú. Ak je to pravda, tento rok tam už nepôjdeme,“ hovorí pán Marcel zo Bratislavy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci možno doma majú hračku, ktorú vo svete vykupujú za státisíce eur

Ako informoval Dnevnik, rôzne obce sa potom rozhodli sprísniť svoje vyhlášky proti narúšaniu verejného poriadku. Preto by ste sa mali oboznámiť s tým, čo platí v mieste, kam sa chystáte na dovolenku. Pomerne rýchlo môžete dostať vysokú pokutu.

Pokutuje sa veľa vecí

Na mnohých miestach sa za veľmi malé veci ukladajú pokuty až do výšky 300 eur. Zvyčajne je to za také veci, ako je pitie alkoholu v meste, s výnimkou reštaurácií. Ďalej je to močenie na verejnosti alebo kúpanie vo fontánach. Keď vás miestni obyvatelia pri takýchto činnostiach zbadajú, zvyčajne okamžite zavolajú políciu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Malú náplasť vždy rovno použite v hotelovej izbe. Môže vás to zachrániť

Dávajte si tiež pozor, aby ste nepozvracali vonku. Tento častý zlozvyk nedostatočne oblečených turistov sa dnes na mnohých miestach trestá pokutou až do výšky 150 eur.

Pravdou je, že Chorvátsko nemá v posledných rokoch s turistami najlepšie skúsenosti. Keďže ich je už veľa, situácia sa často vymyká spod kontroly, preto sa jej krajina snaží predchádzať. Vlani boli napríklad v Splite a ďalších mestách zaznamenané rôzne incidenty. Miestni obyvatelia začínali byť naozaj zúfalí. Tento rok sa preto plánuje posilnenie hliadok a zapojenie verejnosti, ktorá má všetky druhy priestupkov okamžite nahlasovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *