Chráňte svoje sadenice prípravkom, ktorý si vyrobíte doma

uhorky

Čas výsevu zeleniny a presádzania sadeníc do pôdy sa rýchlo blíži. Sadenice sú vystavené nielen meniacim sa poveternostným podmienkam, ale aj škodcom.

Mladé rastliny však môžeme účinne posilniť a zabezpečiť ich odolnosť voči chorobám a odradiť škodcov. Na to stačí použiť bežne dostupné prípravky, ktoré má každý doma.

Chráňte svoju zeleninu pred týmito škodcami

Cibuľa, uhorky, paradajky alebo paprika sú najobľúbenejšou zeleninou v domácich záhradách. Sú chutné, zdravé a pomerne ľahko sa pestujú, ale bohužiaľ sú niekedy náchylné na škodcov, ktorí môžu zničiť celú úrodu.

Týka sa to najmä cibuľových mušiek, ktoré kladú vajíčka na listy a dostávajú sa do cibuľovej hlavy, čím zeleninu ničia. Mšice majú na záhradné plodiny rovnako ničivý účinok, pretože zbavujú rastliny cennej šťavy, čo vedie k ich vädnutiu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci možno doma majú hračku, ktorú vo svete vykupujú za státisíce eur

Plodiny ohrozuje aj múčnatka. Všetkých týchto škodcov možno ľahko odradiť domácim prostriedkom, ktorý zeleninu ešte viac posilní a zabezpečí jej prosperitu.

Ako si vyrobiť domáci prípravok na odpudzovanie škodcov?

Ak chcete vyrobiť domáci postrek proti voškám, muchám a iným škodcom, rozpustite pol polievkovej lyžice aromatického korenia mletá červená paprika v 300 ml teplej vody.

Mletá paprika odpudzuje hmyz vďaka kapsaicínu a ďalším zložkám, ktoré obsahuje a ktoré dávajú koreniu charakteristickú korenistú chuť a vôňu. Podobný účinok má aj škorica alebo kurkuma, ktorými môžeme papriku nahradiť.

Do vody sa pridáva aj cukor, ktorý dodá roztoku mierne lepkavú konzistenciu, aby sa prípravok usadil na listoch a nestekal z rastliny. Cukor má aj výživný význam, pretože dodáva rastline energiu a stimuluje rozvoj koreňového systému.

Čo ešte pridať do domácej výživy pre rastliny?

Poslednou zložkou nášho roztoku je polievková lyžica dreveného popola, ktorý tiež odpudzuje škodcov a je výborným prírodným hnojivom, ktoré pomáha pri pestovaní cibule, cesnaku a inej zeleniny.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ženy po 50-tke by nemali konzumovať tieto potraviny. Urýchľujú starnutie

Popol obsahuje bohatú škálu minerálov – draslík, fosfor, vápnik a horčík. Tieto minerály zeleninu vyživujú a udržiavajú pH pôdy na požadovanej úrovni, podporujú rast koreňov, nasadzovanie kvetov a plodov rastlín, ako aj zvyšujú ich odolnosť voči škodlivým patogénom a choroboplodným zárodkom.

Posilnite svoje rastliny týmto prípravkom

Všetky zložky dôkladne rozmiešajte, aby sa rozpúšťali vo vode. Premiešajte a odstavte. Po 24 hodinách preceďte tekutinu cez gázu a zrieďte ju 3 litrami vody.

Hotový prípravok nalejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte zeleninu. Toto ošetrenie je najlepšie vykonať večer, keď sú škodcovia najaktívnejší. Postrek účinne odradí hmyz a posilní rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *