Chystá sa masívny útok? Lukašenko navštívil ruských vojakov, aby hovoril o „spoločnej veci“

putin lukasenko

Od návštevy prezidenta Vladimira Putina v Bielorusku 19. decembra pretrvávajú obavy z novej veľkej ofenzívy na Ukrajinu, ktorá sa pripravuje zo severu s pomocou bieloruskej armády.

Na bieloruské územie sa totiž naďalej prepravovala ruská ťažká technika.

„Ministerstvo obrany v Minsku uviedlo, že do Bieloruska dorazil vlak s ruskými vojakmi a vybavením,“ citujú medzinárodné spravodajské agentúry. „Bielorusko, blízky spojenec Moskvy, vo štvrtok vyhlásilo, že dostane od Ruska viac zbraní a vybavenia, keďže obe krajiny zintenzívňujú svoju vojenskú spoluprácu.“

Obe krajiny v poslednom čase vykonávajú spoločné cvičenia, rovnako ako tesne pred prvou veľkou inváziou na Ukrajinu 24. februára. To všetko vyvoláva obavy, že Bielorusko je pripravené pripojiť sa k Rusku v boji proti Ukrajincom ako súčasť tzv. zväzového štátu.

Bielorusko by sa mohlo použiť ako platforma na útok na Ukrajinu zo severu. Minulý mesiac Minsk odsúdil incident, pri ktorom bieloruská protivzdušná obrana podľa neho zostrelila ukrajinskú raketu S-300, ktorá preletela ponad hranice, hoci údajne išlo o „zatúlanú“ raketu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Bieloruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že prezident Alexander Lukašenko navštívil vojenskú základňu, na ktorej sú umiestnené ruské jednotky, čo je zatiaľ posledným znakom rastúcej podpory Bieloruska ruskému úsiliu na Ukrajine.

„V tejto fáze sú jednotky Ozbrojených síl Ruskej federácie pripravené plniť úlohy podľa ich určenia,“ povedal predstaviteľ ministerstva obrany a opísal rokovania Lukašenka s ruskými veliteľmi o prebiehajúcich spoločných cvičeniach. Samotný Lukašenko údajne označil konflikt na Ukrajine za súčasť „spoločnej veci“ svojej krajiny s Ruskom.

Ukrajinská vláda medzitým naďalej obviňuje Rusko, že využíva bieloruské územie na vypúšťanie bezpilotných lietadiel, ktoré sa zameriavajú na energetickú infraštruktúru.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Kyjevské úrady tiež varovali obyvateľstvo, že Rusko pripravuje novú veľkú ofenzívu a mobilizáciu, ale varovania, ktoré zaznievajú už od decembra, sa zatiaľ nenaplnili.

Ako tento týždeň podrobne uviedol The Hill:

Niektorí ukrajinskí predstavitelia tiež minulý mesiac varovali pred možnou novou ruskou ofenzívou v januári alebo februári, vrátane generála Valerija Zálužného, vrchného veliteľa ukrajinskej armády, ktorý pre The Economist povedal, že Rusko pripravuje približne 200 000 vojakov a mohlo by opäť zaútočiť na Kyjev.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov tiež vydal novoročné posolstvo, v ktorom apeloval na ruský ľud a varoval, že Putin sa chystá vyhlásiť stanné právo a uzavrieť hranice pre mužov v rámci príprav na novú vlnu mobilizácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *