Prúd hmoty vychádzajúci zo supermasívnej čiernej diery mení smer a smeruje k Zemi. Tento jav skúma výskumný tím.
Santiago de Chile – V centre väčšiny galaxií sa nachádza supermasívna čierna diera. Vedci už poznajú niekoľko takýchto obrovských objektov – teraz však tím vedený výskumníčkou Lorenou Hernández-García z Inštitútu astrofyziky tisícročia v Santiagu de Chile objavil objekt, ktorý sa správa nezvyčajným spôsobom. „Galaxiu sme začali pozorovať, pretože mala zvláštne vlastnosti,“ spomína Hernández-García. „Naša hypotéza bola, že relativistický prúd supermasívnej čiernej diery zmenil smer. Aby sme túto myšlienku potvrdili, museli sme vykonať mnoho pozorovaní,“ vysvetľuje vedec.
Galaxia PBC J2333.9-2343, ktorá je od Zeme vzdialená 656 miliónov svetelných rokov, bola doteraz považovaná za rádiovú galaxiu. Orientácia výbuchov vychádzajúcich z čiernej diery v strede galaxie určuje, ako je galaxia klasifikovaná. V prípade PBC J2333.9-2343 boli oba výtrysky hmoty predtým nasmerované do roviny oblohy – klasická rádiová galaxia. To sa však teraz zmenilo. Jeden z dvoch výtryskov teraz smeruje presne v smere Zeme a galaxia má novú klasifikáciu: teraz sa považuje za rádiovú galaxiu s blazárom uprostred.
Blazar je aktívne galaktické jadro, ktorého tryska smeruje k Zemi. Blazary sú objekty s veľmi vysokou energiou a podľa vyhlásenia Kráľovskej astronomickej spoločnosti (RAS) sa považujú za najsilnejšie úkazy vo vesmíre. V prípade blazaru v strede galaxie PBC J2333.9-2343 tryska drasticky zmenila smer až o 90 stupňov; teraz smeruje priamo na Zem.
Keďže tryska je teraz otočená k Zemi, jej žiarenie je zosilnené a je oveľa viditeľnejšie ako žiarenie prichádzajúce zo zvyšku galaxie. Výsledkom sú vysoko intenzívne záblesky, ktoré sú silnejšie ako záblesky z iných rádiových galaxií, uvádza RAS. Štúdia novo klasifikovanej galaxie bola publikovaná v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Na pozorovanie záhadnej galaxie v širokom rozsahu elektromagnetického spektra sa použilo niekoľko teleskopov – vrátane rádioteleskopu Effelsberg Inštitútu Maxa Plancka pre rádioastronómiu v Nemecku. Analýzou údajov výskumný tím zistil, že galaxia má okrem jasného blazaru v strede aj dve výduti vo vonkajších oblastiach výbežkov.
Tieto výduti sú spojené so starými tryskami, ktoré už nie sú napájané blazárom. „Skutočnosť, že jadro už nevyživuje tieto výduti, znamená, že sú veľmi staré,“ vysvetľuje Hernández-García, hlavný autor štúdie, a pokračuje: „Sú to pozostatky minulej aktivity, zatiaľ čo štruktúry bližšie k jadru sú mladšie a aktívne trysky.“
Prečo sa však orientácia trysiek tak drasticky zmenila? „Nevieme, čo sa v tomto prípade stalo, pretože sa to stalo už dávno,“ vysvetľuje Hernández-García. „Môžeme si však byť istí, že došlo k silnej udalosti.“ Výskumná skupina predpokladá, že mohlo dôjsť k spojeniu s inou galaxiou alebo iným relatívne veľkým objektom, čo spôsobilo zmenu smeru prúdu. K 90-stupňovej zmene orientácie po dlhšom období pokoja však mohol prispieť aj silný výbuch aktivity v aktívnom galaktickom jadre.
To vám tie články vytvára nejaký Chatbot, alebo čo??? Že „výduti“ – nie je to náhodou tá-výduť/tie-výdute? Normálne mi začali oči krvácať keď som to čítal! Skúste občas používať aspoň word s korekciou gramatiky keď to nezvládate sami…
A mnoho ďalších článkov tu detto. Prekopírovávate texty, odstavce medzi jednotlivými článkami resp. dopĺňate pár ďalších bezduchých viet aby ste vytvorili ďalší nový senzačný článok o HO…, ktorý som už 3x čítal predtým, len pod iným nadpisom! A keď už iné ako Ctrl+C a Ctrl+V nezvládate, skontrolujte si aspoň či ste prekopírovali celý text nie len v polovici useknuté vety bez zmyslu. ĎAKUJEM