Orbán: EÚ je blízko k tomu, aby poslala mierové jednotky na Ukrajinu. Čo to znamená?

Viktor Orban 1 1126x710 1

Európski lídri sú blízko k diskusii o tom, či Európska únia môže vyslať mierové jednotky na Ukrajinu, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

Orbán, dlhoročný spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, sa v piatok ráno vyjadril pre miestnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió o ruskej invázii na Ukrajinu v plnom rozsahu, informoval mediálny kanál Mandiner.

Začiatkom marca ruská vláda uviedla Maďarsko v skupine zahraničných štátov, ktoré sa podľa nej dopustili „nepriateľských akcií voči Rusku, jeho spoločnostiam a občanom“, a to napriek dlhodobým priateľským vzťahom medzi Orbánom a Putinom.

„Vojna je čoraz brutálnejšia a krvavejšia,“ citoval Orbána v piatok Mandiner.

Maďarský premiér tiež údajne povedal, že európski lídri sú blízko k tomu, aby zvážili, či EÚ môže na Ukrajinu vyslať mierové jednotky.

„Vojna je znepokojujúca a nebezpečná pre maďarský ľud. Naša bezpečnosť je ohrozená,“ povedal Orbán.

Keďže „Západ poskytuje Ukrajincom čoraz modernejšie vybavenie, som presvedčený, že hrozba svetovej vojny nie je literárne zveličenie,“ povedal.

„Keď európski a americkí lídri hovoria, že ak to bude pokračovať, môžeme skončiť v tretej svetovej vojne, zdá sa to na prvý pohľad neuveriteľne prehnané, ale tam, kde pracujem a kde vidím dianie, je to v tejto chvíli reálne nebezpečenstvo, “ povedal Orbán.

Maďarsko odmietlo dodať Kyjevu zbrane napriek tomu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa obrátil na západných lídrov s výzvou o vojenské dodávky.

Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky vo februári uviedol, že jeho krajina si neželá eskaláciu vojny na Ukrajine. Povedal, že Maďarsko chce zostať na strane mieru a že poskytuje humanitárnu pomoc Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou.

„Žijeme v čase nebezpečenstva,“ povedal vtedy.

Orbán vybudoval silné hospodárske a politické väzby s Ruskom, Maďarsko však odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu a súhlasilo s viacerými balíčkami sankcií EÚ.

Orbán 27. januára naznačil, že západné krajiny sa už „nechali uniesť“ a stali sa aktívnymi účastníkmi vojny tým, že poskytli zbrane a peniaze na pomoc Kyjevu. Západné krajiny by sa namiesto toho mali usilovať o „prímerie a mierové rozhovory“, povedal v maďarskom štátnom rozhlase.

V piatok povedal, že lídri „musia predložiť argumenty, aby bojujúce strany videli, že prímerie je v záujme oboch“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *