Čínske štátne noviny Global Times vyzvali na posilnenie vojenských kapacít krajiny, aby boli dostatočne silné na „prevalcovanie“ americkej armády.
Štvrtkový článok v novinách reagoval na nedávny návrh rozpočtu prezidenta Joea Bidena, v ktorom požadoval financovanie obrany v hodnote 842 miliárd dolárov, čo predstavuje viac ako 3-percentné zvýšenie.
Navrhovaný rozpočet na obranu je podľa agentúry Bloomberg vyšší ako 816 miliárd dolárov, ktoré Kongres stanovil na súčasný fiškálny rok. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová označila navrhované financovanie za „jeden z najväčších rozpočtov Pentagónu v histórii“.
Bidenov rozpočet na obranu, ktorý odráža obavy z čínskych vojenských ambícií, zahŕňa investície vo výške 9,1 miliardy dolárov v budúcom roku prostredníctvom Iniciatívy Pentagónu na odstrašenie v Tichomorí, ktorá by financovala nové zbraňové systémy na ochranu spojencov a obranu záujmov USA v regióne.
Hu Xijin vo svojom stĺpčeku v Global Times označil sumu obranného rozpočtu USA za „ohromujúcu“ a uviedol, že je približne štyrikrát vyššia ako obranný rozpočet Číny.
Publicista obvinil USA z „neobmedzenej chamtivosti“ pri rozširovaní svojich vojenských kapacít, čo je podľa neho varovným signálom pre Čínu. Chu povedal, že jeho krajina musí zlepšiť svoje vojenské kapacity s menším rozpočtom, aby mala „dostatočne účinný odstrašujúci prostriedok“ proti Amerike.
Vzťahy USA s Čínou sú v poslednom čase napäté – čiastočne kvôli zvrchovanosti Taiwanu – a obe krajiny sa pripravujú na možnosť totálneho konfliktu v Tichomorí, aj keď ani jedna z krajín sa nesnaží o takýto hrozivý postup.
Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Gang, ktorý do konca minulého roka pôsobil ako veľvyslanec v USA, v utorok novinárom v Pekingu povedal, že „konflikt a konfrontácia“ medzi oboma krajinami sú nevyhnutné, ak Washington nezmení svoj prístup k jeho krajine.
Ministerka armády USA Christine Wormuthová medzitým minulý týždeň načrtla stratégiu, ako bude Pentagón „pripravený bojovať a vyhrať túto vojnu“ s Čínou, ak sa napätie vystupňuje.
Čína nemá záujem zapojiť sa do konfliktu proti USA v Tichomorí, napísal Hu v Global Times, ale bude pripravená.
„Nemáme v úmysle konfrontovať USA v Tichom, Indickom alebo Atlantickom oceáne, ale musíme zabezpečiť, aby naše vojenské kapacity v čínskych pobrežných vodách prevážili nad celkovými vojenskými kapacitami, ktoré môžu USA a ich spojenci v tomto regióne zmobilizovať,“ uvádza sa v jeho príspevku.
„Vojenské postavenie v tomto regióne sa musí časom zásadne zmeniť. Čína bude investovať toľko vojenského rozpočtu a iných zdrojov, koľko bude potrebné na dosiahnutie tohto cieľa. Nejde o preteky v zbrojení s USA, ale o legitímne a spravodlivé opatrenie na riešenie národnej bezpečnosti Číny,“ napísal Hu.
Chu ďalej povedal, že „šialené zvýšenie“ vojenských výdavkov Spojených štátov bude vyvíjať veľký tlak na Čínu, ktorá je „hlavným strategickým konkurentom“ Ameriky.
„USA posunuli vojenskú súťaž na popredné miesto vo vzťahoch medzi veľmocami, čím vyslali svetu signál, že vojenská sila je tromfom v hre medzi veľmocami,“ povedal Hu. „Teraz je hlavným cieľom masívnych vojenských výdavkov USA Čína.
Pokračoval: „USA sa zjavne snažia udržať si dlhodobo drvivú vojenskú prevahu nad Čínou, vrátane absolútnej istoty, že porazia Ľudovú oslobodzovaciu armádu v čínskych pobrežných vodách.“
redakcia Plénum.sk