Pentagon: V našej slnečnej sústave sa môže nachádzať materská loď mimozemšťanov

albert antony HWQXIYbs8PM unsplash

Existuje možnosť, že planéty v našej slnečnej sústave navštevujú mimozemské materské lode a menšie sondy, uviedol v utorok v návrhu správy vedúci Úradu Pentagónu pre výskum neidentifikovaných vzdušných javov.

„[Umelý] medzihviezdny objekt by potenciálne mohol byť materskou loďou, ktorá počas svojho blízkeho preletu k Zemi vypúšťa množstvo malých sond, čo je operačná konštrukcia nie príliš odlišná od misií NASA,“ napísal Sean Kirkpatrick, riaditeľ Úradu Pentagónu pre výskum planetárnych anomálií, vo výskumnej správe, ktorej spoluautorom je Abraham Loeb, vedúci katedry astronómie Harvardovej univerzity.

Kirkpatrick, ktorý bol vymenovaný za riaditeľa AARO pri jeho zriadení v júli 2022, predtým pôsobil ako vedúci vedecký pracovník v raketovom a vesmírnom spravodajskom centre Agentúry obranného spravodajstva. Podľa tlačovej správy Pentagónu bola AARO zriadená na skúmanie neidentifikovaných „objektov záujmu“ v okolí vojenských zariadení.

Loeb sa zasa preslávil, keď v októbri 2017 vyslovil predpoklad, že našou galaxiou prešiel prvý návštevník z vesmíru. Teleskop PanSTARRS na Havaji vtedy zachytil objekt pohybujúci sa našou slnečnou sústavou rýchlosťou, ktorá viedla niektorých vedcov k domnienke, že pochádza z inej galaxie. Obežná dráha objektu tiež naznačovala, že na jeho pohyb mali vplyv aj iné sily ako gravitačné pôsobenie Slnka.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Vedci objekt pomenovali „Oumuamua“, čo je havajský výraz pre „prieskumníka“, ktorý Kirkpatrick a Loeb vo svojej výskumnej práci ponúkajú ako príklad možnej materskej lode so schopnosťami vesmírnej lode.

„Pri správnej konštrukcii by tieto malé sondy mohli dosiahnuť Zem alebo iné planéty v slnečnej sústave na prieskum, pretože materské plavidlo by okolo nich preletelo v rámci zlomku vzdialenosti Zem-Slnko – presne tak, ako to urobil ‚Oumuamua‘,“ vysvetľujú autori. „Astronómovia by si spŕšku minisond nemohli všimnúť, pretože neodrážajú dostatok slnečného svetla na to, aby si ich všimli existujúce prieskumné teleskopy.“

Výskumná práca – s názvom „Physical Constraints on Unidentified Aerial Phenomena“ – prichádza po mesiaci intenzívneho skúmania neidentifikovaných lietajúcich objektov, vzrušujúceho trendu, ktorý sa rozhorel, keď čínsky špionážny balón zaujal národ tým, že preletel vzdušným priestorom USA. Následne sa našli ďalšie tri neidentifikované objekty.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Seniori a senátori sa 16. februára stretli na zasadnutí Rady pre environmentálnu bezpečnosť a ochranu životného prostredia v New Yorku. Marco Rubio, R-Fla. a Kirsten Gillibrandová, D-N.Y., a 12 ďalších senátorov poslali list námestníčke ministra obrany Kathleen Hicksovej a zástupkyni riaditeľa Národnej spravodajskej služby Stacey Dixonovej, v ktorom vyzvali na plné financovanie AARO.

Zákonodarcovia tvrdia, že predchádzajúca žiadosť Bidenovej administratívy o financovanie na fiškálny rok 2023 nefinancovala nič nad rámec základných prevádzkových výdavkov úradu.

„AARO poskytuje možnosť integrovať a riešiť hrozby a nebezpečenstvá pre USA a zároveň ponúka väčšiu transparentnosť pre americký ľud a znižuje stigmatizáciu,“ uvádza sa v liste zákonodarcov. „Úspech AARO bude závisieť od stabilného financovania jeho prevádzky a spolupráce medzi ministerstvom obrany a spravodajskou komunitou.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *