Čínsky prezident Si Ťin-pching hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským prvýkrát od invázie Ruska na Ukrajinu a Peking uviedol, že chce vyslať do Kyjeva vyslanca, ktorý by slúžil ako sprostredkovateľ pri hľadaní „politického riešenia“.
Telefonát v stredu trval takmer hodinu a podľa ukrajinského prezidenta bol „dlhý a zmysluplný“.
„Verím, že tento telefonát, ako aj vymenovanie ukrajinského veľvyslanca v Číne, bude silným impulzom pre rozvoj našich bilaterálnych vzťahov,“ napísal Zelenskyj na Twitteri.
Prvý známy vojnový telefonát medzi oboma lídrami sa uskutočnil po tom, ako Si a Zelenskyj po marcovej návšteve Si v Moskve vyhlásili, že sú ochotní spolu hovoriť.
Vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že „základným postojom Pekingu je uľahčiť rokovania o mieri“, a oznámilo, že vyslanec – bývalý veľvyslanec v Rusku – navštívi Ukrajinu, aby sa usiloval o „politické urovnanie“.
Vyhlásenie sa nieslo v pozitívnom tóne, pričom Kyjev prikývol na to, že jeho územie nemôže byť rozbité ruskými anexiami, a dal jasne najavo, že Peking si váži svoje dlhoročné vzťahy s Ukrajinou.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová ocenila prístup Číny, ale zatratila postoj Ukrajiny.
Zacharovová síce ocenila „pripravenosť Pekingu usilovať sa o vytvorenie procesu [mierových] rokovaní“, ale Kyjev podľa nej odmietol „akékoľvek rozumné iniciatívy zamerané na urovnanie“.
Americký Biely dom tiež privítal telefonát medzi oboma lídrami, ale uviedol, že je príliš skoro povedať, či povedie k mierovej dohode.
„Je to dobrá vec,“ povedal o telefonáte hovorca národnej bezpečnosti Spojených štátov John Kirby.
„Teraz, či to povedie k nejakému zmysluplnému mierovému hnutiu, plánu alebo návrhu, to jednoducho teraz nevieme.“