Akcie americkej First Republic Bank sa extrémne prepadli po tom, čo vkladatelia vytiahli 100 miliárd dolárov

financna kriza

Akcie First Republic Bank sa prepadli na rekordné minimum po tom, čo veriteľ oznámil, že vkladatelia si vybrali viac ako 100 miliárd USD, čo vyvolalo obavy z ďalších kolapsov bánk po krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Akcie First Republic v utorok uzavreli takmer 50-percentným poklesom po tom, čo veriteľ so sídlom v San Franciscu zverejnil, že v prvom štvrťroku prišiel o 40 % svojich vkladov, keďže bankový sektor postihla najväčšia kríza dôvery od finančného krachu v rokoch 2007 – 2008.

Spoločnosť First Republic zaznamenala v tomto období pokles vkladov o 72 miliárd USD, čo predstavuje sumu, na ktorú sa vzťahuje záchranný balík vo výške 30 miliárd USD, ktorý minulý mesiac oznámilo konzorcium 11 bánk.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Krach bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank minulý mesiac vyvolal obavy z nákazy v celom bankovom sektore a investori odvtedy pozorne sledujú finančné zdravie regionálnych veriteľov, ako je First Republic.

Výrazný pokles cien akcií zaznamenali aj ďalšie banky v Spojených štátoch vrátane Western Alliance Bancorporation, Zions Bancorp a JPMorgan.

Spoločnosť First Republic v pondelok uviedla, že zvažuje „strategické možnosti“ na posilnenie pozície banky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Plán ozdravenia banky zahŕňa predaj nerentabilných aktív a prepustenie až štvrtiny zamestnancov, ktorých je približne 7 200.

Investori sa pýtali, či má First Republic budúcnosť ako nezávislý poskytovateľ úverov alebo ako súčasť väčšej banky.

Christopher Wolfe, šéf severoamerických bánk v agentúre Fitch Ratings, uviedol, že každý potenciálny kupec First Republic by sa musel vyrovnať s veľkým odpisom hodnoty aktív veriteľa.

„Možnosti sú veľmi náročné a pravdepodobne veľmi nákladné, najmä pre akcionárov,“ povedal Wolfe pre tlačovú agentúru Reuters. „Kto bude znášať tieto náklady?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *