V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

100 eur

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v USA a Európe.

Podľa výročnej štúdie, ktorú banka zverejnila v stredu, sa nesplácanie dlhov spoločností stane v porovnaní s poslednými 20 rokmi bežnejším javom.

Deutsche očakáva, že miera zlyhania dosiahne vrchol vo štvrtom štvrťroku 2024. Banka predpokladá, že najvyššia miera zlyhania dosiahne 9 % v prípade amerických dlhopisov s vysokým výnosom, 11,3 % v prípade amerických úverov, 4,4 % v prípade európskych dlhopisov s vysokým výnosom a 7,3 % v prípade európskych úverov.

Odhadovaná vrcholná miera zlyhania amerických úverov je takmer historicky najvyššia v porovnaní s vrcholom 12 % počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008 a 7,7 % počas dot-com bubliny koncom 90. rokov, ukázala štúdia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

„Naše indikátory cyklu signalizujú, že vlna zlyhania sa blíži,“ napísali ekonómovia Deutsche. „Najprísnejšia politika Fedu a ECB za posledných 15 rokov naráža na vysokú mieru zadlženosti postavenú na rozťahaných maržiach. A z taktického hľadiska náš ukazovateľ úverového cyklu v USA vydáva pre investorov najvyšší nepandemický varovný signál od čias pred GFC [globálnou finančnou krízou].“

Stratégovia poznamenali, že rozsah a dĺžka cyklu by mohli byť prekvapením. „Hoci naše prognózy predpokladajú len návrat cyklu Boom Bust, nie šok v štýle GFC,“ dodali.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk vrátane amerického Federálneho rezervného systému a Európskej centrálnej banky, ktoré pokračujú v boji proti rozbiehajúcej sa inflácii, zvýšilo riziko globálnej recesie, upozornila Deutsche. Najväčšia ekonomika EÚ, Nemecko, sa už dostala do recesie.

„Predpokladáme, že ďalšia recesia bude prvou od technologickej bubliny v USA, ktorá spôsobí viac bolesti úverovým trhom ako reálnej ekonomike,“ varovali experti. „Zadlženosť podnikov je zvýšená. A globálne úverové trhy získavajú viac príjmov z výroby a predaja fyzického tovaru ako reálna ekonomika vo všeobecnosti,“ uzavreli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *