V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

100 eur
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v USA a Európe.

Podľa výročnej štúdie, ktorú banka zverejnila v stredu, sa nesplácanie dlhov spoločností stane v porovnaní s poslednými 20 rokmi bežnejším javom.

Deutsche očakáva, že miera zlyhania dosiahne vrchol vo štvrtom štvrťroku 2024. Banka predpokladá, že najvyššia miera zlyhania dosiahne 9 % v prípade amerických dlhopisov s vysokým výnosom, 11,3 % v prípade amerických úverov, 4,4 % v prípade európskych dlhopisov s vysokým výnosom a 7,3 % v prípade európskych úverov.

Odhadovaná vrcholná miera zlyhania amerických úverov je takmer historicky najvyššia v porovnaní s vrcholom 12 % počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008 a 7,7 % počas dot-com bubliny koncom 90. rokov, ukázala štúdia.

„Naše indikátory cyklu signalizujú, že vlna zlyhania sa blíži,“ napísali ekonómovia Deutsche. „Najprísnejšia politika Fedu a ECB za posledných 15 rokov naráža na vysokú mieru zadlženosti postavenú na rozťahaných maržiach. A z taktického hľadiska náš ukazovateľ úverového cyklu v USA vydáva pre investorov najvyšší nepandemický varovný signál od čias pred GFC [globálnou finančnou krízou].“

Stratégovia poznamenali, že rozsah a dĺžka cyklu by mohli byť prekvapením. „Hoci naše prognózy predpokladajú len návrat cyklu Boom Bust, nie šok v štýle GFC,“ dodali.

Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk vrátane amerického Federálneho rezervného systému a Európskej centrálnej banky, ktoré pokračujú v boji proti rozbiehajúcej sa inflácii, zvýšilo riziko globálnej recesie, upozornila Deutsche. Najväčšia ekonomika EÚ, Nemecko, sa už dostala do recesie.

„Predpokladáme, že ďalšia recesia bude prvou od technologickej bubliny v USA, ktorá spôsobí viac bolesti úverovým trhom ako reálnej ekonomike,“ varovali experti. „Zadlženosť podnikov je zvýšená. A globálne úverové trhy získavajú viac príjmov z výroby a predaja fyzického tovaru ako reálna ekonomika vo všeobecnosti,“ uzavreli.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *