• 4 júna, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

Deutsche Bank varovala, že v tomto roku sa vráti cyklus rozmachu a krachu a hrozí vlna nesplácania podnikových dlhov, najmä v USA a Európe.

Podľa výročnej štúdie, ktorú banka zverejnila v stredu, sa nesplácanie dlhov spoločností stane v porovnaní s poslednými 20 rokmi bežnejším javom.

Deutsche očakáva, že miera zlyhania dosiahne vrchol vo štvrtom štvrťroku 2024. Banka predpokladá, že najvyššia miera zlyhania dosiahne 9 % v prípade amerických dlhopisov s vysokým výnosom, 11,3 % v prípade amerických úverov, 4,4 % v prípade európskych dlhopisov s vysokým výnosom a 7,3 % v prípade európskych úverov.

Odhadovaná vrcholná miera zlyhania amerických úverov je takmer historicky najvyššia v porovnaní s vrcholom 12 % počas globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 – 2008 a 7,7 % počas dot-com bubliny koncom 90. rokov, ukázala štúdia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Neuveríte, ako ľudia využívajú rolku z toaleťáku. Zlodeji si nevedia rady

„Naše indikátory cyklu signalizujú, že vlna zlyhania sa blíži,“ napísali ekonómovia Deutsche. „Najprísnejšia politika Fedu a ECB za posledných 15 rokov naráža na vysokú mieru zadlženosti postavenú na rozťahaných maržiach. A z taktického hľadiska náš ukazovateľ úverového cyklu v USA vydáva pre investorov najvyšší nepandemický varovný signál od čias pred GFC [globálnou finančnou krízou].“

Stratégovia poznamenali, že rozsah a dĺžka cyklu by mohli byť prekvapením. „Hoci naše prognózy predpokladajú len návrat cyklu Boom Bust, nie šok v štýle GFC,“ dodali.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk vrátane amerického Federálneho rezervného systému a Európskej centrálnej banky, ktoré pokračujú v boji proti rozbiehajúcej sa inflácii, zvýšilo riziko globálnej recesie, upozornila Deutsche. Najväčšia ekonomika EÚ, Nemecko, sa už dostala do recesie.

„Predpokladáme, že ďalšia recesia bude prvou od technologickej bubliny v USA, ktorá spôsobí viac bolesti úverovým trhom ako reálnej ekonomike,“ varovali experti. „Zadlženosť podnikov je zvýšená. A globálne úverové trhy získavajú viac príjmov z výroby a predaja fyzického tovaru ako reálna ekonomika vo všeobecnosti,“ uzavreli.

Podobné články

Japonská metóda šetrenia peňazí. Už po jednom mesiaci sa dostanete do plusu

Japonská metóda šetrenia peňazí. Už po…

Japonská metóda šetrenia peňazí je stará…
Ľudia začali páliť sviečku a robia rituál, ktorý im má priniesť viac peňazí

Ľudia začali páliť sviečku a robia…

Hotovosť, šetriť, zarábať, podnikať… to sú…
Od júla sa na Slovensku presúva obrovské množstvo peňazí. Týka sa to státisíce ľudí

Od júla sa na Slovensku presúva…

Veľký presun peňazí v druhom dôchodkovom…
Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu za posledných 40 rokov

Americké banky zaznamenali najväčší odlev kapitálu…

Ako v stredu informovala Federálna spoločnosť…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *