Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou vzdušnou prevahou, povedal prezident Vladimir Zelenskyj v rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ), ktorý bol zverejnený v sobotu. Celkové náklady na jeho požiadavku prevyšujú sumu, ktorú už Washington vynaložil na vojenskú pomoc Kyjevu.
Patriot je „jediným systémom na svete“, ktorý je schopný zachytiť určité pokročilé typy ruských rakiet, tvrdil Zelenskyj a dodal, že „existuje zbraň“, ktorá je údajne schopná drasticky znížiť ruské možnosti, pokiaľ ide o letecké útoky a raketové útoky.
V máji Kyjev tvrdil, že jeho jednotkám sa podarilo zachytiť ruskú hypersonickú raketu Kinžal pomocou systému protivzdušnej obrany Patriot. Moskva tieto tvrdenia poprela a dodala, že Ukrajina bežne zveličuje účinnosť svojej protivzdušnej obrany.
Zelenskyj v rozhovore tvrdil, že na dostatočnú ochranu ukrajinských miest a jej jednotiek na bojisku pred toľko skloňovanou protiofenzívou bude potrebných až 50 batérií Patriot. Spustenie operácie bez takejto protivzdušnej obrany znamená, že „zomrie veľký počet vojakov“, povedal. „Každý dobre vie, že akákoľvek protiofenzíva bez vzdušnej prevahy je veľmi nebezpečná,“ dodal prezident.
Podľa odhadov washingtonského think tanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS), ktoré citoval Forbes, stojí každá batéria Patriot približne 1,1 miliardy dolárov. Celkové náklady Zelenského požiadavky tak predstavujú balík vojenskej pomoci v hodnote 55 miliárd dolárov, čo je viac ako celková suma vojenskej pomoci USA, ktorá bola doteraz Kyjevu poskytnutá.
Washington poskytol Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 37 miliárd dolárov od vyostrenia konfliktu s Ruskom vo februári minulého roka. Táto suma doteraz zahŕňala len dve batérie Patriot. Ukrajinské vzdušné sily potvrdili, že obe v apríli nastúpili do bojovej služby.
Kyjev opakovane žiadal svojich západných podporovateľov o viac systémov protivzdušnej obrany, ako aj o lietadlá západnej výroby – čo sa USA a ich spojenci donedávna zdráhali poskytnúť. Problémy Ukrajiny s protivzdušnou obranou odhalili údajne tajné hodnotenia Pentagónu, ktoré unikli na internet. Analýza z konca februára podľa správy WSJ predpovedala, že väčšina typov sovietskych rakiet do mája zanikne.
Koncom apríla ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov priznal, že ukrajinské zásoby rakiet sovietskych systémov protivzdušnej obrany sa vyčerpávajú. „Musíme ich doplniť niečím iným,“ povedal vtedy Reznikov.
Okrem Patriotov poskytli USA a ich spojenci Ukrajine aj ďalšie systémy protivzdušnej obrany vrátane amerických systémov NASAMS, nemeckých protilietadlových raketových systémov IRIS-T a protilietadlových tankov Gepard. Vo februári 2023 šéf Nemeckého zväzu ozbrojených síl (DBwV) plukovník Andre Wustner varoval, že vojenská pomoc v hodnote 2 miliárd dolárov, ktorú Berlín poskytol Kyjevu, spôsobila, že nemecká armáda má nedostatok základného vybavenia.