• 4 júna, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Kyjev požaduje od Západu zbrane v hodnote 55 miliárd dolárov

Ukrajina potrebuje desiatky batérií systému protivzdušnej obrany Patriot americkej výroby, ak chce chrániť svoju infraštruktúru a jednotky na bojisku pred ruskou vzdušnou prevahou, povedal prezident Vladimir Zelenskyj v rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ), ktorý bol zverejnený v sobotu. Celkové náklady na jeho požiadavku prevyšujú sumu, ktorú už Washington vynaložil na vojenskú pomoc Kyjevu.

Patriot je „jediným systémom na svete“, ktorý je schopný zachytiť určité pokročilé typy ruských rakiet, tvrdil Zelenskyj a dodal, že „existuje zbraň“, ktorá je údajne schopná drasticky znížiť ruské možnosti, pokiaľ ide o letecké útoky a raketové útoky.

V máji Kyjev tvrdil, že jeho jednotkám sa podarilo zachytiť ruskú hypersonickú raketu Kinžal pomocou systému protivzdušnej obrany Patriot. Moskva tieto tvrdenia poprela a dodala, že Ukrajina bežne zveličuje účinnosť svojej protivzdušnej obrany.

Zelenskyj v rozhovore tvrdil, že na dostatočnú ochranu ukrajinských miest a jej jednotiek na bojisku pred toľko skloňovanou protiofenzívou bude potrebných až 50 batérií Patriot. Spustenie operácie bez takejto protivzdušnej obrany znamená, že „zomrie veľký počet vojakov“, povedal. „Každý dobre vie, že akákoľvek protiofenzíva bez vzdušnej prevahy je veľmi nebezpečná,“ dodal prezident.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Podľa odhadov washingtonského think tanku Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS), ktoré citoval Forbes, stojí každá batéria Patriot približne 1,1 miliardy dolárov. Celkové náklady Zelenského požiadavky tak predstavujú balík vojenskej pomoci v hodnote 55 miliárd dolárov, čo je viac ako celková suma vojenskej pomoci USA, ktorá bola doteraz Kyjevu poskytnutá.

Washington poskytol Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 37 miliárd dolárov od vyostrenia konfliktu s Ruskom vo februári minulého roka. Táto suma doteraz zahŕňala len dve batérie Patriot. Ukrajinské vzdušné sily potvrdili, že obe v apríli nastúpili do bojovej služby.

Kyjev opakovane žiadal svojich západných podporovateľov o viac systémov protivzdušnej obrany, ako aj o lietadlá západnej výroby – čo sa USA a ich spojenci donedávna zdráhali poskytnúť. Problémy Ukrajiny s protivzdušnou obranou odhalili údajne tajné hodnotenia Pentagónu, ktoré unikli na internet. Analýza z konca februára podľa správy WSJ predpovedala, že väčšina typov sovietskych rakiet do mája zanikne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Koncom apríla ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov priznal, že ukrajinské zásoby rakiet sovietskych systémov protivzdušnej obrany sa vyčerpávajú. „Musíme ich doplniť niečím iným,“ povedal vtedy Reznikov.

Okrem Patriotov poskytli USA a ich spojenci Ukrajine aj ďalšie systémy protivzdušnej obrany vrátane amerických systémov NASAMS, nemeckých protilietadlových raketových systémov IRIS-T a protilietadlových tankov Gepard. Vo februári 2023 šéf Nemeckého zväzu ozbrojených síl (DBwV) plukovník Andre Wustner varoval, že vojenská pomoc v hodnote 2 miliárd dolárov, ktorú Berlín poskytol Kyjevu, spôsobila, že nemecká armáda má nedostatok základného vybavenia.

Podobné články

Zelenský: Existuje veľké riziko, že na Rusko zostaneme sami

Zelenský: Existuje veľké riziko, že na…

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje, že…
Šéf vagnerovcov Prigožin zomrel v lietadle, ktoré sa zrútilo

Šéf vagnerovcov Prigožin zomrel v lietadle,…

Šéf vagnerovcov Prigožin mal byť medzi…
Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na Slovensko. Veľmi pomôže Ukrajincom

Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na…

Ukrajinská doručovacia spoločnosť Nova Post si…
Ukrajinu nepozvali na dôležitý summit G20 v Indii, lebo ju nebudú riešiť. Rusko pozvali

Ukrajinu nepozvali na dôležitý summit G20…

Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar…
Rusko bude rokovať o mierových rokovaniach o Ukrajine s partnermi z BRICS

Rusko bude rokovať o mierových rokovaniach…

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *