Čo je potrebné urobiť pred výsadbou cibule a cesnaku už teraz?

cesnak 1

Krutá zima je za nami. Mrazy začali ustupovať, a tak sa môžeme tešiť z prvých dní meteorologickej jari. Teplejšie dni a miernejšie počasie znamenajú, že tento rok môžeme cesnak sadiť skôr.

Pred výsadbou by sme mali cibuľky cesnaku poriadne pripraviť. Ako to urobíme? Vďaka tomu sa k nim nedostanú škodcovia.

Kedy sadiť cesnak?

Cesnak môžeme sadiť v dvoch termínoch. Robíme to skoro na jar alebo na jeseň. Všetko závisí od toho, kedy by sme chceli zberať úrodu. Predpokladá sa, že cesnak sadíme na jar v období od marca do apríla.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Posypte toto v záhrade a slimáky nemajú šancu. Urobte to čím skôr

Ak sú vonku priaznivé podmienky, cesnak môžeme sadiť už vo februári. Predtým, ako strúčiky zasadíme do zeme, ich však musíme riadne pripraviť. Najskôr treba oddeliť cibuľu s klíčiacimi strúčikmi.

To je len prvý krok. Teraz sa môžeme pustiť do ochrany strúčikov pred škodcami. Zvyčajne cesnak napádajú cibuľové mušky. Ako pred nimi chrániť svoju úrodu?

Pripravte cesnak pred výsadbou

Cesnaková muška predstavuje pre cibuľu, pór a cesnak vážnu hrozbu. Môže spôsobiť zožltnutie a odumretie listov rastlín. Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako sadenice ochrániť.

Strúčiky cesnaku je potrebné pred výsadbou namočiť do vody so soľou. Do misky nalejte 3 litre vody a pridajte 3 čajové lyžičky soli. Miešajte, kým sa soľ nerozpustí. Do tohto roztoku vložte strúčiky cesnaku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V obchode si ich Slováci nevšímajú. Vyčistia vám črevá a brucho bude miznúť

Škodcovia sa budú od cesnaku držať ďalej

Cesnak nechajte v náleve približne 2 – 3 hodiny. Po uplynutí tejto doby je najlepšie ho hneď vložiť do zeme. Toto ošetrenie zabezpečí, že cibuľové mušky nebudú mať záujem o našu úrodu.

Pred výsadbou by sme tiež mali preosiať poškodené strúčiky, ktoré nie sú vhodné na výsadbu. Takto získame zdravé rastliny, ktoré si poradia aj v náročnejších podmienkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *