Čo sa to deje? Švajčiarskej banke padajú akcie, euro klesá

Credit Suisse

Práve keď sa zdalo, že futures sa po týždni pohybov na horskej dráhe konečne stabilizujú, a deň po tom, čo sa americké regionálne banky odrazili od dna v nádeji, že útok na malé americké banky sa zmierňuje, banková kríza triumfálne dorazila do Európy, kde (ako sme upozorňovali včera) išlo o Credit Suisse.

Švajčiarska banka, ktorá sa už obchoduje na historických minimách po tom, ako včera oznámila, že jej finančné správy vykazujú podstatné nedostatky, sa prepadla o viac ako 20 %…

… po tom, čo hlavný akcionár banky, predseda Saudskej národnej banky Ammar Al Khudairy, ktorého podiel za tri mesiace stratil viac ako tretinu svojej hodnoty, vylúčil ďalšie investície do problémovej švajčiarskej banky, pretože väčší podiel by priniesol viac regulačných prekážok.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

„Odpoveď je absolútne nie, a to z mnohých dôvodov okrem toho najjednoduchšieho, ktorým sú regulačné a právne dôvody,“ povedal Al Khudairy v stredajšom rozhovore pre televíziu Bloomberg. Reagoval tak na otázku, či je banka otvorená ďalším injekciám, ak sa objaví požiadavka na dodatočnú likviditu.

Tento komentár nielenže zrazil akcie CS a CDS, ale spôsobil paniku v celom európskom bankovom sektore…

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte
ES%202023 03 15 7 29 50

… čo viedlo k titulkom, ako je tento…

BANKOVÝ INDEX STOXX 600 ROZŠÍRIL POKLES NA 4,1 %
BNP PARIBAS KLESÁ AŽ O 8 %.
AKCIE SOCGEN KLESLI O 7,3 %

… keďže európsky akciový index Stoxx 600 klesol o viac ako 2 %, pričom bankový index sa znížil až o 6 %, čo vyvolalo nový pokles futures na index S&P, ktorý sa väčšinu seansy obchodoval prevažne bez zmeny, až o 2 %, pričom futures na Nasdaq pridali. Nová panika podnietila investorov k hľadaniu bezpečia a výnosy štátnych dlhopisov v USA a Európe klesli…

bfm32AA 0
gc%202023 03 15 03 51 31

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *