Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

rusko jadrove bomby rakety

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany uviedla, že ide o ďalší pokus Moskvy predviesť svoju jadrovú silu.

Celkovo sa na cvičení zúčastňuje viac ako 3 000 vojakov a približne 300 kusov techniky, uviedlo ministerstvo obrany vo vyhlásení na sociálnej sieti Telegram. Súčasťou cvičenia sú previerky strategických raketových vojsk v Omsku a manévre raketovej formácie vybavenej systémami Jars v Novosibirsku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Počas cvičenia budú mobilné systémy Jars manévrovať v troch ruských regiónoch, uviedlo ministerstvo. Konkrétne ich však nemenovalo.

Medzikontinentálna balistická raketa je strategická raketa schopná dopraviť bojovú hlavicu, zvyčajne vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou, s vysokou presnosťou na vzdialenosť viac ako 5 000 kilometrov. Existuje len niekoľko potvrdených charakteristík mobilných medzikontinentálnych balistických raketových systémov Jars, poznamenáva agentúra Reuters. Tieto rakety majú údajne dolet až 12 000 kilometrov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Niektoré vojenské blogy uvádzajú, že rakety Jars môžu niesť viacero nezávislých jadrových hlavíc a môžu byť namontované na nákladných nosičoch alebo rozmiestnené v silách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *