Čo to plánuje Putin? Rusi cvičia s jadrovými raketami a tisícmi vojakov v teréne

rusko jadrove bomby rakety

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým raketovým systémom Jars a niekoľkými tisíckami vojakov. Tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany uviedla, že ide o ďalší pokus Moskvy predviesť svoju jadrovú silu.

Celkovo sa na cvičení zúčastňuje viac ako 3 000 vojakov a približne 300 kusov techniky, uviedlo ministerstvo obrany vo vyhlásení na sociálnej sieti Telegram. Súčasťou cvičenia sú previerky strategických raketových vojsk v Omsku a manévre raketovej formácie vybavenej systémami Jars v Novosibirsku.

Počas cvičenia budú mobilné systémy Jars manévrovať v troch ruských regiónoch, uviedlo ministerstvo. Konkrétne ich však nemenovalo.

Medzikontinentálna balistická raketa je strategická raketa schopná dopraviť bojovú hlavicu, zvyčajne vybavenú jadrovou alebo termonukleárnou náložou, s vysokou presnosťou na vzdialenosť viac ako 5 000 kilometrov. Existuje len niekoľko potvrdených charakteristík mobilných medzikontinentálnych balistických raketových systémov Jars, poznamenáva agentúra Reuters. Tieto rakety majú údajne dolet až 12 000 kilometrov.

Niektoré vojenské blogy uvádzajú, že rakety Jars môžu niesť viacero nezávislých jadrových hlavíc a môžu byť namontované na nákladných nosičoch alebo rozmiestnené v silách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *