• 30 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Covid-19 začína opäť znepokojovať. O pár týždňov sa môže vrátiť niečo, čo sme si už zažili

Covid-19 začína opäť znepokojovať. O pár týždňov sa môže vrátiť niečo, čo sme si už zažili

V čase, keď si mnohí mysleli, že pandémia covid-19 je už len nepriateľom minulosti, nás najnovšie zistenia vracajú k otázkam a obavám. Medzinárodní vedci varujú pred novým kmeňom koronavírusu, ktorý by mohol znovu narušiť každodenný život.

Nový Variant Vyvoláva Znepokojenie

„V niektorých krajinách sme zaznamenali narastajúci počet prípadov súvisiacich s covidom. Posudzujeme riziko pri dvoch variantoch – EG.5 a BA 2.86,“ informoval Tedros Adhanom Ghebreyesus, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Vedci sú zvlášť opatrní pri hodnotení druhého spomenutého variantu. Zaujímavé je, že nejde o mutáciu už existujúcich kmeňov, ale o úplne nový typ vírusu. Tento nový variant už identifikovali v šiestich krajinách, pričom najrýchlejšie sa šíri v Spojenom kráľovstve a v USA.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Už viem, kam vyhodiť staré špongie! Vždy skončili v nesprávnom koši

Rizikové Faktory a Dôvody Znepokojenia

„Je ťažké posúdiť to šírenie, ale jednoznačne nás to znepokojuje. Dôvodom je najmä správanie ľudí; sme otvorenejší, väčšina sa vrátila k starým činnostiam, cestujeme, deti chodia do škôl a tak ďalej,“ uviedli odborníci v oblasti epidemiológie. Toto nové znepokojenie sa objavuje v kontexte, kedy sa spoločnosť snaží vrátiť k normálnemu životu po obdobiach karantén a obmedzení.

Tri Ochorenia Naraz: Hrozí Bezprecedentná Situácia

Na horizonte sa objavuje ďalšia zlá správa. Epidemiológovia varujú, že by sme mohli čeliť bezprecedentnej situácii, kedy sa v populácii budú naraz šíriť tri vážne ochorenia – covid-19, chrípka a respiračný syncyciálny vírus (RSV). Každé z týchto ochorení by samo osebe predstavovalo zdravotné riziko, ale kombinácia všetkých troch by mohla mať katastrofálne následky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Farmár prezradil, čo hneď urobiť s vajíčkami, keď ich donesiete domov. To by vás nenapadlo

Opatrenia na Zvýšenie Ostražitosti

Aj v tejto fáze je nevyhnutné, aby ľudia s oslabenou imunitou a chronickými zdravotnými problémami boli obzvlášť opatrní. Odborníci odporúčajú dodržiavanie základných hygienických opatrení a v prípade potreby aj obnovenie sociálnych obmedzení.

Vzhľadom na nové riziká je nevyhnutné nepodceňovať situáciu a nasledovať pokyny zdravotníckych autorít. Iba kolektívna ostražitosť a dodržiavanie odporúčaní nám môžu pomôcť vyhnúť sa ďalšiemu zhoršeniu pandémie.

Podobné články

Je to späť! Nový variant Covidu zaznamenaný už kúsok od Slovenska v tejto krajine

Je to späť! Nový variant Covidu…

Nový variant vírusu COVID-19 s označením…
WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu globálnu zdravotnú krízu

WHO vyzýva na prípravu na ďalšiu…

V čase, keď 194 krajín naďalej…
WHO: Pripravte sa na ďalšiu pandémiu, ktorá bude ešte smrteľnejšia

WHO: Pripravte sa na ďalšiu pandémiu,…

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie varoval, že…
Niečo sa deje? V USA varujú lekárov, aby si dávali pozor pred vírusom podobnému Ebole

Niečo sa deje? V USA varujú…

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *