Po tejto hodine už nepite kávu. Má to dosah na vaše zdravie

kava citron

Nie je nič príjemnejšie ako šálka vašej obľúbenej kávy. Najmä ak ju pijete v krásnom prostredí a v dobrej spoločnosti. Je však užitočné vedieť, kedy si dať poslednú kávu pred spaním.

Denná dávka kofeínu je vhodná, aby sme boli schopní normálne fungovať a plniť svoje povinnosti. V malých množstvách má pozitívny vplyv na naše zdravie. Na druhej strane pitie príliš veľkého množstva spôsobuje viac škody ako úžitku. Zistite preto, ako ho konzumovať rozumne.

Ako káva ovplyvňuje vaše zdravie?

Až v posledných rokoch sa káva uznáva ako nápoj, ktorý je nevyhnutnou súčasťou každodenného jedálneho lístka. Odborníci odporúčajú konzumovať 3 až 5 šálok denne. Potom je káva bezpečná a má veľmi veľa výhod pre naše zdravie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ak chcete schudnúť, mali by ste vypiť toľkoto káv denne

Medzi jej hlavné výhody patrí, že zlepšuje náladu (zvyšuje množstvo endorfínov v tele). Nie nadarmo je príjemné prijať ranné želanie „chutnej kávy“, vďaka ktorej je náš deň oveľa lepší. Káva má schopnosť zastaviť mnohé ochorenia, predovšetkým znižuje riziko cukrovky 2. typu, podporuje kardiovaskulárny systém a chráni pred infarktom a mŕtvicou.

Okrem toho chráni pred neurologickými ochoreniami, teda Alzheimerovou aj Parkinsonovou chorobou, a tiež zastavuje demenciu. Samozrejme, všetky tieto výhody poskytuje malá čierna, bez pridaného cukru, sirupov alebo mlieka.

Kedy si dať poslednú kávu pred spaním?

Podľa najnovších štúdií kofeín nie je návykový, ale je stimulačný, čo v nadmernom množstve môže spôsobiť nežiaduce príznaky. Odhaduje sa, že denne by sme mali skonzumovať do 400 mg kofeínu, čo závisí od metabolizmu nášho tela.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ak si dávate do kávy túto vec, pijete ju zbytočne. Robí to veľa Slovákov

Dôležité je aj to, kde žijeme, pretože niektoré národy, napr. fíni, štatisticky konzumujú viac kávy, ako je odporúčané maximum. Poslednú šálku kávy by sme mali vypiť približne šesť hodín pred spaním, pretože naše telo sa potrebuje pripraviť na odpočinok. Vo výnimočných situáciách, ako je práca na zmeny alebo nočné cestovanie, sa odporúča nočná káva, pretože otupuje pocit ospalosti a zlepšuje bdelosť. Vypite vtedy šálku a okamžite získate dávku energie, ktorú potrebujete na veľmi dlhý čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *