Väčšinu jedál vyprážame na oleji, ktorý však často strieka na sporák, indukčnú varnú dosku a dlaždice. V najhoršom prípade sa dostane na našu pokožku, čo môže viesť k popáleninám. Zistite, ako sa vysporiadať so striekajúcim tukom.
Napriek rôznym kulinárskym trendom často vyprážame mäso alebo zeleninu. Pri ich príprave však horúci tuk strieka na všetky strany. To za sebou zanecháva nevzhľadné a ťažko odstrániteľné škvrny. Napriek tomu existuje spôsob, ako zabrániť vystreľovaniu tuku z panvice.
Spôsob, ako sa vysporiadať so striekaním oleja
V súčasnosti je na trhu veľa modelov panvíc, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov. S niektorými prebieha varenie bez problémov, ale tuk v nich hrá kľúčovú úlohu. Jeho výber závisí od individuálnych preferencií a typu vyprážaného jedla.
Pri varení je dôležité aj množstvo, preto to s olejom nepreháňajte. Keď je panvica rozohriata, nalejeme na ňu tuk na vyprážanie, ktorý začne pod vplyvom tepla prskať. Najčastejšie sa to stáva pri panvici, v ktorej sú kvapky vody. Preto, aby sme zabránili, vystreľujúcemu tuku votrite do povrchu čistej panvice malé množstvo jemnej soli. Pod jej vplyvom sa vytvorí mikroskopická, nerovnomerná ochranná vrstva. Výsledkom je, že tuk už nikdy nebude striekať a vy získate už ochutený pokrm.
Ako mám panvicu vyčistiť?
Často sa stáva, že sa vyprážané jedlo prilepí na panvicu. Na konci procesu vyprážania zistíte, že panvica je pripálená a nedá sa nijako vyčistiť. Panvicu však nemusíte hneď hádzať do koša, pretože sóda bikarbóna spôsobí, že pripálené jedlo zmizne samo. Stačí, ak ju posypete na povrch a potom ju krúživými pohybmi vmasírujete pomocou hrubej špongie. Čistenie by nemalo trvať dlhšie ako minútu a potom, ako sa môžeme dočítať v článku na webovej stránke WP Woman:
(…) navlhčite špongiu a trite ňou panvicu ďalšiu minútu. Sódová kaša odstráni všetky nerovnosti a nečistoty, ktoré sťažovali vyprážanie palaciniek a iných pokrmov. Tento patent sa oplatí používať aspoň raz za mesiac. Pri pravidelnom čistení bude vaša panvica dlho dokonale hladká.