Tieto nápoje najlepšie hydratujú telo v lete. Nie je to voda, ktorá je najlepšia

pexels andrea piacquadio 905326

Správna hydratácia tela je pre naše zdravie veľmi dôležitá. Vedci sa rozhodli zistiť, čo najlepšie hydratuje telo, a dospeli k záveru, že to vôbec nie je voda. Čo by sme teda mali piť v letných horúčavách?

Pitie dostatočného množstva tekutín je v lete obzvlášť dôležité. Aj mierny nedostatok vody v tele môže mať zlý vplyv na naše zdravie. Ukázalo sa však, že voda nie je nápoj, ktorý hydratuje najlepšie. Navrhujeme, čo hydratuje telo lepšie ako voda.

Prečo je hydratácia organizmu taká dôležitá?

Naše telo sa skladá zo 60 až 70 percent z vody. Bez pitia je človek schopný prežiť približne 6-7 dní, ale aj malá strata tekutín môže mať vážne následky pre naše zdravie. Prvými príznakmi dehydratácie sú smäd a zastavenie tvorby moču. Neskôr sa objavujú aj bolesti hlavy, nevoľnosť, svalové kŕče alebo poruchy videnia. V extrémnych prípadoch môže dehydratácia viesť až k bezvedomiu. Lekári odporúčajú, aby ženy denne vypili aspoň 2 litre vody a muži 2,5 litra. V lete, keď je horúco, by ste mali piť ešte viac. Ukazuje sa, že na hydratáciu nie je nevyhnutne potrebné používať vodu. Vedci poskytli rebríček, z ktorého je jasné, čo najlepšie hydratuje organizmus.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Skúsení záhradkári vedia, prečo dávajú zápalky do vody. Ich rastliny to milujú

Čo hydratuje najlepšie?

To, ako rôzne nápoje ovplyvňujú úroveň hydratácie organizmu, testovali vedci z univerzity v škótskom St Andrews. Zistili, že účinnosť hydratácie závisí najmä od zloženia nápoja. Dôležité je, aby obsahoval látky, ktoré pomáhajú zadržiavať vodu v tele, napríklad sodík a draslík. Po preskúmaní 13 najobľúbenejších nápojov vedci zistili, že najviac hydratuje odstredené mlieko. Okrem spomínaných prvkov obsahuje aj laktózu, niektoré bielkoviny a tuk, o ktorých sa predpokladá, že spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, a tak udržiavajú telo dlhšie hydratované. Zaujímavé je, že podľa štúdie škótskych vedcov sa voda nenachádza ani v prvej trojke najlepšie hydratujúcich nápojov.

Aký je najlepší hydratačný nápoj? Rebríček

Ako sme už spomínali, vedci z Univerzity v St Andrews skúmali 13 populárnych nápojov. Podľa ich názoru je poradie najlepších hydratačných tekutín nasledovné:

 • Odstredené mlieko,
 • orálne rehydratačné roztoky (používajú sa okrem iného pri hnačke),
 • plnotučné mlieko,
 • pomarančový džús,
 • kola,
 • diétna kola,
 • studený čaj,
 • horúci čaj
 • izotonický nápoj
 • neperlivá voda,
 • perlivá voda,
 • pivo,
 • káva.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sa stane za 24 hodín s vašim telom, keď zjete pečený cesnak

Ako si vyrobiť domáci izotonický nápoj?

Hoci sú výborné na hydratáciu, ťažko si predstaviť, že by niekto pil mlieko, džús alebo kolu počas celého dňa. Ak teda chcete zlepšiť hydratáciu svojho tela, môžete si vyrobiť domáci izotonický nápoj. V najjednoduchšej verzii stačí zmiešať 1 liter vody s 1 polievkovou lyžicou medu, citrónovou šťavou a 1 čajovou lyžičkou soli. Ak chcete vyskúšať zložitejší recept, pridajte do zmesi aj: 1 lyžičku jablčného octu, 1/2 skleníkovej uhorky, niekoľko lístkov mäty, vetvičku rozmarínu a kúsky čerstvého zázvoru. Ak máte radi chladené nápoje, môžete tento nápoj samozrejme piť s kockami ľadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *