Ďalšia rana pre slovenské domácnosti: Poplatok za toto pôjde hore o 114 percent!

banknotes 209104 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Mechanicko-biologická úprava odpadu pred skládkovaním pre obce a mestá je veľkou výzvou. Tento fakt zdôraznili zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska na nedávnej tlačovej konferencii. Navrhujú oddialiť termín účinnosti legislatívy až na rok 2027 a vyzývajú na vytvorenie stratégie pre odpadové hospodárstvo na Slovensku.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Partizánskeho, Jozef Božik, varuje, že zavedenie mechanicko-biologickej úpravy odpadov od budúceho roka by výrazne zvýšilo cenu poplatkov za odpad pre občanov. Poplatky by sa mohli pre štvorčlennú rodinu zvýšiť až o 114 percent. Navrhovaná úprava si vyžaduje obrovské investície, ktoré obce a mestá, ani súkromní dodávatelia, nie sú momentálne schopné rýchlo zrealizovať.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako zistíte, či máte krvnú zrazeninu? Bežné príznaky

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Partizánskeho, Jozef Božik, poukazuje na potrebu rokovaní s ministerstvom životného prostredia o realizácii mechanicko-biologickej úpravy odpadu a o potenciálnej podpore zo strany štátu. Rovnako je dôležité stanoviť stanovisko štátu k správe komunálneho odpadu po roku 2035 a zvážiť možnosť obehového hospodárstva.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nekupujte už žiadny prací prášok. Domáca tekutina je rovnako účinná a krásne vonia

Podľa primátora mesta Šaľa, Jozefa Belického, by sa mohli hľadať aj nové technológie a spôsoby spracovania komunálneho odpadu. Je dôležité mať stratégický dokument a plán od štátu v oblasti odpadového hospodárstva, čo sa potvrdilo aj pri riešení biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.

Ministerstvo životného prostredia reagovalo na požiadavky samospráv tým, že je otvorené korektným rokovaniam a analyzuje situáciu. Ministerstvo zdôrazňuje, že otázka mechanicko-biologickej úpravy odpadov sa diskutuje už od roku 2008 a príslušná smernica je platná od roku 1999. Pomocou úpravy odpadu je možné výrazne znížiť množstvo zvyškového odpadu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Počasie na sobotu: Ustupujú búrky, no dnes to ešte úplne slnečné nebude

Slovensko zaviedlo povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku od začiatku roku 2021. Účinnosť tohto opatrenia bola následne posunutá na začiatok budúceho roka. Zmesový odpad, ktorý nie je upravený, už nebude možné skládkovať. Na ministerstve životného prostredia vznikne pracovná skupina, ktorá bude zodpovedná za implementáciu povinností.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *