Keď mám stres a depresie, začnem ovoniavať pokosenú trávu. Vyžaruje špeciálne energie

dew 1507498 1920

Viete, ako vonia pokosená tráva? Niektorí ľudia jej osviežujúcu vôňu milujú, iní ju naopak nenávidia. Málokto vie, že vôňa, ktorá sa šíri vzduchom pri kosení trávy, je budíčkom.

Rastliny pri napadnutí škodcami vysielajú špeciálny pachový signál, ktorý upozorňuje ostatné rastliny a hmyz. To isté robí aj tráva, keď začnete kosiť jej steblá. Za týmto nezvyčajným mechanizmom je stres, ktorý rastliny pociťujú.

Aký je obranný mechanizmus rastlín?

Bolo vedecky dokázané, že rastliny si vyvinuli vlastný varovný jazyk. Americkí vedci z Cornellovej univerzity ho nazvali „pachový krik“. Keď sa stromy alebo kríky nachádzajú v stave ohrozenia, uvoľňujú do vzduchu rôzne chemické (pachové) látky. Dokázala to štúdia vykonaná na kanadskom zlatobyle.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vodou ovocie umývať nestačí. Robte toto, aby z neho zmizla zlá chémia

Ako vyzeral celý experiment? Jednotlivé rastliny boli umiestnené v kvetináčoch uprostred poľa a potom bola jedna z rastlín posypaná chrobákmi a zakrytá. Na ostatné rastliny sa škodcovia nepúšťali. Čo sa ukázalo pri zbere vzoriek? Rastliny, ktoré boli najbližšie k napadnutej zlatobyle, zachytili jej poplašný signál a uvoľnili do vzduchu varovný zápach. Naopak, vzorky vzdialenejšie od nej nerobili nič.

Ako vonia pokosená tráva?

Počas štúdie sa tiež ukázalo, že ide o univerzálny pachový signál, ktorý rastliny vysielajú. Zistilo sa, že v ohrozujúcej situácii vysielajú rovnaké varovanie všetky napadnuté rastliny, dokonca aj nepríbuzné. Ukázalo sa tiež, že v bezpečnej zóne pre ostatné rastliny sa čuchová správa dostane len k zástupcom konkrétneho napadnutého druhu. Ako to vyzerá v prípade pokosenej trávy?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kľúčom k úspechu veľkých a chutných jahôd je urobiť niečo ešte pred zasadením

Mylne sa hovorí, že je cítiť fosgén, silne dusivý plyn. Ukazuje sa, že opak je pravdou. Intenzívny zápach, ktorý uniká počas kosenia, je jednoducho zmes chemických zlúčenín. Tie sa vyznačujú sladkastým, jemným zápachom.

Ako vplýva vôňa pokosenej trávy na organizmus?

Skúmal sa aj vplyv vône trávy na organizmus. Ukázalo sa, že jej vôňa má relaxačný účinok, zanecháva v tele pocit uvoľnenia a odbúrava stres. Niet divu, že mnohí ľudia považujú jej vôňu za príjemnú a dokonca vyhľadávajú parfumy s rovnakou alebo podobnou vôňou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *