Delfíny v Chorvátsku sa začali správať zvláštne. Nemali by ste sa k ním približovať

pexels inchs 13587555

Jednou z obľúbených atrakcií pre návštevníkov Chorvátska je pozorovanie delfínov. Napriek rušnému jadranskému pobrežiu sa tu stále nachádza veľa týchto inteligentných morských tvorov. Turisti, ktorí si zaplatia výlet, majú pomerne veľkú šancu vidieť tieto fascinujúce tvory v ich prirodzenom prostredí.

Zaujímavým javom je v súčasnosti pozorovanie niektorých delfínov, ktoré vykazujú dosť zvláštne správanie, dokonca sa objavujú v zátokách v blízkosti lodí a kúpajúcich sa ľudí. Tento jav sa v poslednom čase hojne vyskytuje v Kvarnerskom zálive, ktorému dominuje mesto Rijeka.

Tu bolo zaznamenaných niekoľko prípadov delfínov, ktoré sa z nejakého dôvodu oddelili od svojich skupín. To je samo o sebe veľmi nezvyčajné, pretože delfíny sú známe ako spoločenské zvieratá, ktoré sa rady spájajú so svojimi partnermi. Inštitút Modrý svet, organizácia, ktorá skúma správanie delfínov, uvádza, že tieto tvory sú vzájomne prepojené a kontakt so svojou skupinou je pre ne veľmi dôležitý.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Vedci však zatiaľ nemajú presné odpovede na to, prečo sa delfíny od svojich kamarátov oddeľujú. Existuje niekoľko možných dôvodov, napríklad trauma, strata matky alebo zranenie. V prípade delfínov, ktoré boli pozorované pri chorvátskej Rijeke, sa však zdá, že sú zdravé a nezranené. Napriek tomu vykazujú zaujímavé správanie – aktívne vyhľadávajú kontakt s ľuďmi.

Odborníci varujú pred bezohľadným správaním voči týmto zvieratám. Hoci delfíny vyzerajú priateľsky a drzo, je dôležité si uvedomiť, že ide o voľne žijúce zvieratá a treba s nimi zaobchádzať s rešpektom a opatrnosťou. Dotýkanie sa delfínov alebo plávanie s nimi nie je vhodné. Mohli by sme ich neúmyselne poraniť alebo na ne preniesť rôzne choroby, ktoré by pre ne mohli byť nebezpečné. Okrem toho, keď sa delfíny cítia ohrozené, môžu reagovať obranne a spôsobiť zranenie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Zdá sa, že samotárske delfíny v Kvarneri neprejavujú agresivitu, ale ich zvláštne správanie si aj tak vyžaduje opatrnosť a dodržiavanie zásad ochrany prírody. Je úžasné, že máme možnosť pozorovať tieto nádherné morské živočíchy, a je našou povinnosťou chrániť ich a rešpektovať ich prirodzené prostredie. Pozorovanie delfínov by malo zostať nezabudnuteľným zážitkom, ktorý neohrozuje ich blaho ani bezpečnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *