Pod vodovodným kohútikom, v zadnej časti umývadla, sa nachádza ďalší malý otvor, o ktorom zvyčajne príliš neuvažujeme. Aby ste však udržali umývadlo čisté a voňavé, je dôležité vedieť, ako funguje. A tiež ako sa oň starať.
Správne sa nazýva prepadový otvor, pretože chráni drez pred vytopením. Ak napríklad zabudnete zavrieť vodu, môže vás zachrániť pred vytopením kúpeľne. Možno to nie je až také prekvapujúce, ale nie každý je zvyknutý starať sa o tento malý otvor.
Vyčistite ho kefkou a horúcou vodou
Vieme o nej, ale máme tendenciu ju ignorovať. Keď umývame umývadlo, často ho len obídeme. Kúpeľňa je však pomerne vlhké a teplé miesto, kde sa darí plesniam a baktériám. A posledná vec, ktorú by sme mali chcieť, je situácia, keď sa tento záložný odtok upchá. Alebo sa stane živnou pôdou pre nečistoty.
Ešte nikdy ste nečistili prepad? Zaobstarajte si kefu, ktorou vyčistíte drez. Ďalej lievik z materiálu, ktorý odoláva teplu, ale nevedie ho, napríklad silikón, a 2-3 litre horúcej vody. Vložte kefu do otvoru a niekoľkokrát ňou pohybujte tam a späť, aby ste odstránili čo najviac nečistôt a usadenín.
Ak nemáte vhodnú kefu, použite vyžmýkanú handričku z mikrovlákna. Potom do prepadu zastrčte lievik a pomaly cez neho nalejte horúcu vodu, aby ste vypláchli všetky usadeniny.
Sóda a ocot proti zápachu
Ak sa z vášho prepadu šíril nepríjemný zápach, môže vám pomôcť sóda bikarbóna a ocot. Opäť použite lievik, zasuňte ho a nalejte doň šálku jedlej sódy. Potom na ňu opatrne nalejte ocot. Bude to šumieť, tak sa toho nenechajte vystrašiť. Zmes nechajte pôsobiť asi 15 minút, aby mala čas rozvinúť svoje dezinfekčné účinky. Nakoniec všetko opláchnite 2 litrami horúcej vody.
Potom nezabudnite tento malý otvor pravidelne čistiť. Dovnútra sa nedostane len čistá voda. Keď si umývate ruky, čistíte zuby alebo periete, dostáva sa doň aj mydlo, pasta, prací prášok a nečistoty. Samozrejme, ak váš prepad neprichádza do kontaktu s ničím takýmto, frekvencia čistenia nemusí byť taká častá.