Do Chorvátska si naplňte peňaženky. Takto extrémne narástli ceny v roku 2024

ceny chorvatsko 2023

Chorvátsko, dlho vnímané ako nízkonákladová turistická destinácia, už tento štítok nemusí celkom vystihovať súčasnú situáciu. Ako uvádza web croatiawise.com, hoci stále platí, že náklady na dovolenku v tejto krajine sú nižšie v porovnaní s inými dovolenkovými destináciami v eurozóne, situácia sa od roku 2020 výrazne zmenila.

Podľa najnovších údajov Eurostatu dosiahla inflácia v Chorvátsku 4,9 percenta na ročnej báze, čo je jedna z najvyšších mier v eurozóne podľa indexu HICP. Tento nárast cien neobišiel ani turistický sektor. Aj keď ceny niektorých produktov a služieb zostávajú nižšie ako v iných krajinách eurozóny, zahraniční turisti si môžu všimnúť, že sú pripravení za tieto výhody zaplatiť viac, keď porovnajú ceny so svojimi domovskými krajinami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nové vysoké pokuty pre turistov v Chorvátsku. Slováci to robia často

Damir Novotny, chorvátsky ekonóm, v rozhovore pre Index.hr komentuje, že „ceny stravovania sú pre nás možno vysoké, ale káva a jedlá sú stále lacnejšie ako v Nemecku.“ Dodáva, že vyššie ceny sú čiastočne spôsobené závislosťou Chorvátska od dovozu v poľnohospodárstve.

V uplynulej sezóne mnohí slovenskí turisti, ako aj ďalší návštevníci Jadranu, si všimli zvýšené ceny, najmä v obľúbených chorvátskych destináciách ako Dubrovník či Split. Napríklad cena za šálku kávy s mliekom sa na hlavnej ulici v Dubrovníku mohla pohybovať až okolo 5 eur, zatiaľ čo v menej frekventovaných oblastiach stála 2-3 eurá. Podobná situácia platí aj pre ceny jedla, ubytovania a ďalších služieb. Cena za noc v aspoň štvorhviezdičkovom hoteli sa pohybuje v rozpätí od 200 do 350 eur, zatiaľ čo stredná kategória hotelov ponúka izby okolo 150 eur na noc. Existujú aj lacnejšie varianty, ale vyžadujú väčšie úsilie pri hľadaní.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Dovolenka v Chorvátsku tak môže byť tento rok rovnako alebo dokonca drahšia ako vlani, a očakáva sa, že ceny budú najvyššie najmä v Dubrovníku a Splitu. Okrem ubytovania a stravy by turisti mali rátať aj s nákladmi na dopravu a rôzne atrakcie, čo môže celkovú sumu za dovolenku výrazne ovplyvniť.

Turistom odporúčame, aby si vopred naplánovali rozpočet a zvážili všetky možnosti, od luxusných reštaurácií až po cenovo dostupnejšie miestne podniky a pouličné stánky. Správne plánovanie môže pomôcť ušetriť a zabezpečiť pohodový pobyt na jednej z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *