Dokonalý ničiteľ buriny. Nestojí nič a plodiny rastú ako divé

veronica reverse qYwyRF9u uo unsplash

Náročná burina s dlhými koreňmi, ktorej sa dá vyhnúť bez rukavíc a nohavíc. Neprehliadnite žihľavu. Je to silná bylina s všestranným využitím. Okrem čaju a odvarov ju môžete použiť ako silné hnojivo. Predstavíme vám prírodné hnojivo zo žihľavy.

Prírodné hnojivá sú lacné a ľahko sa pripravujú

V kuchyni, v špajze a v záhrade máte k dispozícii množstvo surovín, ktoré sú na prvý pohľad odpadom. O to viac budete prekvapení, keď zistíte, že väčšinu z nich môžete použiť ako silné hnojivo. Kopřivy nie sú výnimkou. Žihľavové hnojivo je pomerne jednoduché na prípravu, dodáva rastlinám živiny a posilňuje ich odolnosť voči škodcom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zalievajte rastliny týmto zázračným hnojivom. Vyrastú trikrát väčšie

Prírodné hnojivá majú mnoho výhod. Neobsahujú žiadne chemikálie, ktoré by sa mohli dostať do plodov, sú lacné a môžete si urobiť väčšie zásoby, aby ste ich mali vždy po ruke.

Ako pripraviť hnojivo zo žihľavy

Základnou ingredienciou je, samozrejme, väčšie množstvo žihľavy, pri príprave hnojiva zároveň upratujete zarastené kúty záhrady. Do hnojiva spracujte len stonky žihľavy bez koreňov. Najlepšie je zbierať stonky v rukaviciach a nožnicami. Naplňte vedro žihľavou a zalejte ho teplou vodou. Hladina by mala byť mierne pod okrajom. Zmes nechajte týždeň na svetlom a teplom mieste. Ak potrebujete urýchliť kvasenie a obohatiť zmes, pridajte vrecúško sušených kvasníc. Zmes neustále miešajte.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takéto vankúše dokážete snehobielo oprať. Nepoužite však prach na pranie

Zápach môžete znížiť primiešaním šálky dreveného popola. Zmes je pripravená na použitie hneď, ako sa na povrchu prestane tvoriť pena.

Riedenie žihľavového hnojiva

Preceďte výluh a zrieďte ho v pomere 1:10 dažďovou vodou. Hnojivo je vynikajúce na uhorky, papriky, paradajky a iné plodiny. Nepoužívajte ho na cibuľu, cesnak a fazuľu. Rastliny polievajte žihľavovým hnojivom raz za dva týždne. Zároveň pôdu zrýľujte a odstraňujte burinu z blízkosti rastlín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *