Moskva načrtla priority banky BRICS

skupina brics rusko cina juzna afrika india

Ruský minister financií Anton Siluanov v utorok na otváracom ceremoniáli ôsmeho výročného zasadnutia Novej rozvojovej banky BRICS v Šanghaji vyzdvihol potenciál tejto banky.

Súčasným cieľom NDB je rozšíriť prepojenia a infraštruktúru v rámci celého bloku a zvýšiť kvalitu života v členských štátoch, uviedol ruský minister.

„Úlohou BRICS je spájať, nie rozdeľovať. Preto keď sa krajiny BRICS rozhodli vytvoriť NDB, sledovali sme jeden jednoduchý cieľ: vytvoriť finančnú inštitúciu pre rozvojové krajiny, aby sme všetci mali ďalší nástroj na podporu nášho spoločného rozvojového programu,“ povedal Siluanov.

Podľa Siluanova by sa banka mala zamerať na oblasti, ako je uľahčenie transferu technológií a podpora inovácií, ako aj riešenie problémov potravinovej a energetickej bezpečnosti, rozvoj udržateľnej infraštruktúry a vytváranie rozvojového potenciálu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Je dôležité, aby NDB zostala otvorená prijímaniu nových členov a spolupráci so všetkými medzinárodnými organizáciami, zdôraznil Siluanov.

NDB so sídlom v Šanghaji bola založená v roku 2014 Brazíliou, Ruskom, Indiou, Čínou a Južnou Afrikou a oficiálne bola otvorená o rok neskôr. Neskôr sa k nej pripojili Bangladéš, Spojené arabské emiráty a Egypt. Uruguaj je v procese pristúpenia k NDB a o členstve rokuje aj Saudská Arábia, informoval minulý týždeň denník Financial Times.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Podľa internetovej stránky banky NDB doteraz poskytla 33 miliárd dolárov na viac ako 96 projektov v piatich zakladajúcich členských krajinách.

Dilma Rousseffová, prezidentka NDB a bývalá prezidentka Brazílie, v utorok uviedla, že banka sa bude snažiť o užšiu spoluprácu s inými multilaterálnymi a národnými bankami. Bude sa tiež snažiť financovať viac projektov v miestnych menách, aby ochránila dlžníkov pred výkyvmi, uviedla.

V pondelok NDB oznámila vydanie dlhopisov panda v hodnote 8,5 mld. jüanov (1,23 mld. USD) na čínskom medzibankovom trhu s dlhopismi s cieľom financovať projekty udržateľného rozvoja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *