Slováci si vo veľkom dávajú do okien pančuchy. Zachránilo to veľký počet domácností

adeolu eletu ohh8ROaQSJg unsplash

Pančuchy v oknách? Prečo nie? Možno vás to prekvapí, ale táto netradičná metóda sa stala populárnou medzi slovenskými domácnosťami a dokázala zachrániť mnohých ľudí pred neželanými návštevníkmi. Ako to funguje a prečo je táto metóda účinná?

Použitie pančúch ako izolačného materiálu

Prvým zaujímavým trikom je použitie starých pančúch, ktoré zabránia úniku tepla. Pančuchy možno rozrezať, naplniť starým oblečením alebo inou výplňou a potom oba konce zašiť. Tento jednoduchý a lacný prostriedok možno umiestniť pod okná alebo dvere a pomáha izolovať miestnosti od studeného vzduchu zvonku.

Ako inak môžete udržať teplo v miestnosti?

Možno sa to nezdá dôležité, ale pravidelné nastavovanie okien je nevyhnutné pre správnu funkciu a energetickú účinnosť. Odporúča sa nechať si okná nastaviť aspoň raz za dva roky. V tomto čase je tiež dôležité skontrolovať a obnoviť tesnenia okien. Kvalitné tesnenie pomáha zabrániť úniku tepla z interiéru a znižuje energetické straty.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Postihla vašu úrodu pleseň zemiaková? Postriekajte ich týmto a zachránite ju

Správne používanie žalúzií, roliet a závesov

Používanie žalúzií, roliet alebo hrubých závesov je skvelý spôsob, ako ovplyvniť prestup tepla cez okná. Počas slnečného dňa nechajte žalúzie alebo rolety zdvihnuté, aby slnečné lúče ohrievali miestnosť. Hneď ako sa zotmie, zatiahnite žalúzie alebo rolety, aby ste zabránili úniku tepla von. Dôležité sú aj kvalitné závesy, ktoré môžu výrazne znížiť tepelné straty.

Používanie inteligentných termostatov

Môžete investovať do inteligentných termostatov. Tieto zariadenia umožňujú nastaviť teplotu v miestnostiach podľa konkrétnych plánov alebo dokonca diaľkovo ovládať vykurovanie pomocou smartfónu. Tým sa minimalizuje zbytočné vykurovanie neobývaných priestorov a vytvára sa efektívnejší plán vykurovania.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Namiesto vyhadzovania by ju muži mali jesť po kilogramoch. Kôra melóna je zázrak

Solárne panely a alternatívne zdroje energie

Za zmienku stojí aj investícia do solárnych panelov, tepelných čerpadiel alebo iných alternatívnych zdrojov energie. Zníži sa tým závislosť od fosílnych palív a z dlhodobého hľadiska sa znížia náklady na energiu. Okrem toho je to aj ekologická voľba.

Izolácia stropov a podláh

Zamerajte sa na izoláciu stropov a podláh. Dobre izolované podlahy a stropy zabraňujú úniku tepla dole alebo hore a udržiavajú príjemnú teplotu v miestnosti. Tieto opatrenia môžu zvýšiť energetickú účinnosť domu a znížiť náklady na vykurovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *