Opravár práčok priznal, že ak by ľudia dali do práčky túto jednu vec, bol by bez práce

planetcare 5cpBWEl6y6c unsplash

Ak vaša práčka začína zapáchať, na vine je pravdepodobne zlá údržba. Preto by ste ju mali aj preventívne dôkladne vyčistiť. V tomto prípade ju môžete vyčistiť bežnými prísadami, ktoré máte doma a ktoré stoja pár korún.

Pozor na vodný kameň

Najväčším nepriateľom práčok je vodný kameň a iné usadeniny. V domácnostiach, ktoré trpia tvrdou vodou, sa oplatí kúpiť špeciálne filtre, ktoré predĺžia životnosť spotrebiča. Ostatným však postačí pravidelná údržba práčky – možno pomocou jedlej sódy alebo kyseliny citrónovej.

Kyselina citrónová a jedlá sóda

Kyselina citrónová je ideálna na rozpúšťanie vodného kameňa a iných usadenín. Vložte ju do škatule, kam bežne dávate prací prášok, alebo priamo do bubna práčky a zapnite práčku na čistiaci program, ak ho má, alebo na 60 °C alebo 90 °C.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Hoďte toto do práčky a výjde z nej špina za celé tie roky

Kyselina citrónová pomôže odstrániť usadeniny a odstrániť vodný kameň z práčky. Môže však spôsobiť koróziu kovových častí práčky, preto tento recept nepoužívajte príliš často.

Vhodnejšia je jedlá sóda. Môžete ju pridať aj do bežnej bielizne – vyčistí práčku, pomôže uvoľniť vodný kameň a dokonca pomôže vybieliť bielizeň.

Na čo si dať pozor?

Pri pravidelnej údržbe práčky si treba dávať pozor aj na ďalšie veci. Väčšina nečistôt sa zvyčajne usadzuje za tesniacou gumou v práčke. Tu sa často nachádzajú vlasy, žmolky, zvyšky vreckoviek, ktoré ste zabudli vybrať z vreciek na bielizeň, a iné nečistoty. Preto toto tesnenie pravidelne zdvíhajte a čistite – stačí použiť obyčajnú pramenitú vodu, prípadne aj roztok spomínanej kyseliny citrónovej alebo jedlej sódy.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takéto vankúše dokážete snehobielo oprať. Nepoužite však prach na pranie

Usadeniny sa držia aj v zásuvke na prací prostriedok a zmäkčovač tkanín. Tá sa však zvyčajne dá odstrániť. Takto ho môžete hodiť do horúcej vody a nechať ho len tak nasiaknuť. A nebudete mať takmer žiadnu prácu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *