Ak vaša práčka začína zapáchať, na vine je pravdepodobne zlá údržba. Preto by ste ju mali aj preventívne dôkladne vyčistiť. V tomto prípade ju môžete vyčistiť bežnými prísadami, ktoré máte doma a ktoré stoja pár korún.
Pozor na vodný kameň
Najväčším nepriateľom práčok je vodný kameň a iné usadeniny. V domácnostiach, ktoré trpia tvrdou vodou, sa oplatí kúpiť špeciálne filtre, ktoré predĺžia životnosť spotrebiča. Ostatným však postačí pravidelná údržba práčky – možno pomocou jedlej sódy alebo kyseliny citrónovej.
Kyselina citrónová a jedlá sóda
Kyselina citrónová je ideálna na rozpúšťanie vodného kameňa a iných usadenín. Vložte ju do škatule, kam bežne dávate prací prášok, alebo priamo do bubna práčky a zapnite práčku na čistiaci program, ak ho má, alebo na 60 °C alebo 90 °C.
Kyselina citrónová pomôže odstrániť usadeniny a odstrániť vodný kameň z práčky. Môže však spôsobiť koróziu kovových častí práčky, preto tento recept nepoužívajte príliš často.
Vhodnejšia je jedlá sóda. Môžete ju pridať aj do bežnej bielizne – vyčistí práčku, pomôže uvoľniť vodný kameň a dokonca pomôže vybieliť bielizeň.
Na čo si dať pozor?
Pri pravidelnej údržbe práčky si treba dávať pozor aj na ďalšie veci. Väčšina nečistôt sa zvyčajne usadzuje za tesniacou gumou v práčke. Tu sa často nachádzajú vlasy, žmolky, zvyšky vreckoviek, ktoré ste zabudli vybrať z vreciek na bielizeň, a iné nečistoty. Preto toto tesnenie pravidelne zdvíhajte a čistite – stačí použiť obyčajnú pramenitú vodu, prípadne aj roztok spomínanej kyseliny citrónovej alebo jedlej sódy.
Usadeniny sa držia aj v zásuvke na prací prostriedok a zmäkčovač tkanín. Tá sa však zvyčajne dá odstrániť. Takto ho môžete hodiť do horúcej vody a nechať ho len tak nasiaknuť. A nebudete mať takmer žiadnu prácu.