Lákavá vôňa agátu je nielen krásna a príjemná, ale aj mimoriadne prospešná. Vďaka éterickému oleju, ktorý obsahuje, kvety agátu navodzujú stav hlbokej relaxácie na mentálnej a emocionálnej úrovni. Nie nadarmo sa hovorí, že prechádzka pod rozkvitnutými agátmi pomáha upokojiť nervový systém.
Z kvetov agátu robinia (Robinia pseudoacacia L.), všeobecne známeho ako „akácia“, možno pripraviť nielen aromatický a príjemný čaj, ale aj rôzne dezerty. Kvety sa môžu smažiť v palacinkovom a palacinkovom cestíčku. Môžu sa tiež pripraviť podobne ako okvetné lístky ruží (v cukre) a použiť ako náplň do croissantov alebo šišiek.
Kvety agátu – vlastnosti
Kvety agátu majú močopudné, diastolické, cievy utesňujúce a posilňujúce vlastnosti, zlepšujú krvný obeh. Vo forme silných nálevov môžu znížiť krvný tlak a majú upokojujúci účinok na vegetatívny a centrálny nervový systém. Agátový čaj zmierňuje nervozitu a
podráždenosť, migrény a záchvaty paniky a zlepšuje kvalitu spánku.
Pri vonkajšej aplikácii obkladov z nálevu: zmierňuje zápal spojiviek, príznaky rosacey a únavu očí.
Príprava akáciového čaju
1 polievkovú lyžicu rozdrvených akáciových kvetov zalejte 1 šálkou vriacej vody. Necháme pod pokrievkou vylúhovať. Po 20 minútach sceďte. Konzumujte 1 pohár nálevu 2-krát denne. Je vhodné pridať agátový med.
Tento nálev sa môže používať aj zvonka.
Ľudia so žalúdočnými ťažkosťami by mali tento čaj piť vlažný.
Agátový čaj sa môže používať aj do kúpeľa. Na zmiernenie
nervozity a napätia možno použiť 2 hrste agátových kvetov vo vani s horúcou vodou.
Kontraindikácie a preventívne opatrenia
Akáciový čaj sa vzhľadom na nízku úroveň toxicity považuje za bezpečný, bez
nežiaducich účinkov.