Dôvod útoku NATO na Rusko? V Poľsku našli raketu s ruskými nápismi

ruska raketa polsko

V lese niekoľko kilometrov od Bydhošti na severe Poľska sa našiel vrak rakety zapichnutý do zeme, na ktorom boli nápisy v ruštine. Informoval o tom poľský rozhlas RMF. Na mieste zasahuje polícia, žandárstvo, vojenská prokuratúra a vojenskí experti, uviedol minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro. Prípadom sa zaoberá gdanská prokuratúra (foto: ilustračné)

O náleze ako prvý informoval denník Fakt. „Zistili sme, že v krajine sa nachádza značná diera podobná bombe,“ napísal.

„Zvyšky neidentifikovaného vojenského objektu sa našli pri obci Zamość, asi 15 km od Bydhošti. Situácia neohrozuje bezpečnosť obyvateľstva,“ uviedlo ministerstvo obrany.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Podľa RMF ide pravdepodobne o niekoľko metrov dlhú raketu vzduch-zem, ktorú našli v lese v pondelok okolo 15.00 h. Nie je jasné, ako dlho tam ležala. Miesto dopadu je od stredy uzavreté.

Pôvodne sa špekulovalo, že ide o dron, ale potom odborníci dospeli k záveru, že by mohlo ísť o strelu vzduch-zem. Nemá však bojovú hlavicu, po ktorej sa stále pátra.

Aj keď má objekt na sebe ruské nápisy, nemusí to nevyhnutne znamenať, že ho vystrelili Rusi, povedal pre rozhlasovú stanicu RMF Roman Polko, bývalý veliteľ poľskej jednotky rýchleho nasadenia GROM: „Nemusí to nutne pochádzať z Ruskej federácie alebo z bojovej línie. Treba si uvedomiť, že máme lietadlá MiG-29, ktoré sú vybavené raketami.“

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Polko zdôraznil, že poľská armáda má veľa postsovietskych zbraní, na ktorých sú nápisy v cyrilike.

Podľa neho mohlo ísť o raketu zavesenú pod MiG-29 poľského letectva a pilot, či už poľský alebo cvičený ukrajinský, strieľal nad polygónom pri nácviku streľby. Špekulácie, že ruská raketa letela na miesto cez východnú hranicu Poľska, považuje za veľmi nepravdepodobné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *