Elektrina na 1500 rokov! Nový tóriový reaktor spaľuje jadrový odpad

Untitled 5 4

Holandská spoločnosť Thorizon vyvinula nový revolučný 100 % bezpečný reaktor na báze tekutej soli, ktorý už teraz dokáže ľahko spáliť 50 % a čoskoro 100 % všetkého v súčasnosti známeho jadrového odpadu!

A elektrická energia stojí ekvivalent 2-7 centov za kilowatthodinu, čo je menej ako solárna a veterná energia.

To svedčí predovšetkým o jednej veci.

Zatiaľ čo Nemecko postupne ruší jadrovú energiu, takmer všetky ostatné krajiny v Európe a dokonca aj na svete sa snažia problémy jadrovej energie riešiť, a nie ju zakazovať.

A to skutočne s veľkým úspechom!

Budú teda aj všetky ostatné krajiny čoskoro potrebovať konečné úložiská jadrového odpadu? V tomto videu hovoríme o tejto novej reaktorovej technológii a o tom, čo skutočne dokáže.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Je to mimoriadne vzrušujúce. Najprv však malá poznámka. Jadrová energia, dokonca aj vo svojej zidealizovanej podobe, je dvojsečná zbraň, ako si čoskoro ukážeme.

Rádioaktivita viac-menej priamo súvisí s polčasom rozpadu. Inými slovami, obzvlášť silné žiariče sú menej trvanlivé. Slabšie rádioaktívne prvky však môžu pokračovať v emisii milióny rokov.

Nepríjemnou skutočnosťou je, že nemusia byť nevyhnutne neškodné. Dokonca aj prvky, ktoré vyžarujú miliardy rokov, môžu byť stále klasifikované ako silné žiariče a môžu predstavovať katastrofu pre životné prostredie a zdravie.

V bežnom, vodou chladenom reaktore dochádza k štiepeniu uránu, pri ktorom vznikajú najmä tieto vysoko rádioaktívne krátkodobé odpady. Pri tomto procese vzniká energia, ktorá sa využíva na ohrev vody a pohon parných turbín.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Nanešťastie pri ňom vznikajú aj ťažké, dlhožijúce prvky, ktoré sa v bežných reaktoroch nedajú štiepiť. Kritizuje sa, že sa musia ukladať do úložiska, ale to nemusí byť nevyhnutne pravda.

Už desaťročia je fyzicky možné tento odpad zneškodniť a dokonca pri tom vyrábať elektrickú energiu, ale tento proces sa považuje za veľmi kontroverzný, či už z politického, ekonomického alebo bezpečnostného hľadiska.

To sa však s novou generáciou reaktorov úplne zmení. A práve tóriový reaktor v tom zohráva dôležitú úlohu. Proces štiepenia tória sa totiž dá dokonale spojiť so spracovaním jadrového odpadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *