Francúzsky prezident Emmanuel Macron „pracuje na tajnom pláne“ s Čínou, ktorý má priviesť Rusko a Ukrajinu k rokovaciemu stolu už toto leto, uvádza agentúra Bloomberg.
S odvolaním sa na „ľudí oboznámených s plánmi“, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, správa tvrdí, že Macron poveril svojho poradcu pre zahraničnú politiku Emmanuela Bonna, aby spolupracoval so šéfom čínskej zahraničnej politiky Wang Yi na vypracovaní „rámca“, ktorý by sa mohol použiť ako východisko pre budúce rozhovory medzi Moskvou a Kyjevom.
Správa agentúry Bloomberg prichádza len niekoľko dní po tom, ako sa Macron vrátil z kontroverznej cesty do Číny, počas ktorej 45-ročný francúzsky líder informoval svojho čínskeho partnera Si Ťin-pchinga, že „počíta“ s tým, že Čína „privedie Rusko k rozumu“ a ukončí vojnu na Ukrajine.
Hoci sa zdržal výslovného potvrdenia správy agentúry Bloomberg, nemenované francúzske zdroje následne pre denník The Daily Telegraph uviedli: „Macron počas svojej cesty verejne povedal, že chce, aby sa Čína zaviazala zohrávať konštruktívnu úlohu. Samozrejme, prebehli diplomatické rozhovory, na ktoré sa nadväzuje.“
V stredu na otázku o údajnom Macronovom pláne hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí uviedol, že ,,Čína sa chystá rokovať s Čínou: ,,Čína podporuje európsku stranu, ktorá sa, vedená vlastnými základnými a dlhodobými záujmami, usiluje o čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou.“
Cesta k mieru?
Macronove zmierovacie gestá voči Pekingu sú v ostrom kontraste s čoraz viac jastrabím postojom iných vedúcich predstaviteľov EÚ. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v marcovom prejave v Bruseli ostro odsúdila rozhodnutie Číny pestovať teplejšie vzťahy s Ruskom, a to aj napriek jeho plnej invázii na Ukrajinu.
„Prezident Si je ďaleko od toho, aby sa nechal odradiť krutou a nezákonnou inváziou na Ukrajinu, ale udržiava s Putinom ‚neobmedzené priateľstvo‘,“ povedala von der Leyenová. „To, ako bude Čína pokračovať v interakcii s Putinovou vojnou, bude rozhodujúcim faktorom pre budúce vzťahy medzi EÚ a Čínou.“
Šéfka EÚ následne sprevádzala Macrona na jeho ceste do Pekingu, počas ktorej varovala Čínu, aby neposkytovala Rusku zbrane, ktoré by mu pomohli vyhrať vojnu, a potvrdila, že „pevne stojí“ za 10-bodovým mierovým plánom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského namiesto alternatívneho 12-bodového mierového návrhu Číny.
Na rozdiel od čínskeho plánu Zelenského návrh výslovne odsudzuje ruskú inváziu a vyzýva na zriadenie osobitného tribunálu na stíhanie ruských vojnových zločinov.
Na druhej strane Macron počas svojej návštevy čínsky plán zľahka pochválil, hoci sa zastavil pred jeho úplným schválením: „Súhlasíme so všetkým, čo je v [čínskom pláne]?“ spýtal sa francúzsky prezident. „Nie, ale ukazuje ochotu zohrávať zodpovednú úlohu a pokúsiť sa vybudovať cestu k mieru.“