EÚ chce, aby Slováci kúrili v nových špeciálnych krboch či peciach. Tie však nebudú lacné

krb kurenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Európska únia plánuje sprísniť technické normy pre vykurovacie zariadenia, ako sú kozuby, kachle a kotly na drevo či pelety.

Cieľom je znížiť emisie škodlivých látok a zlepšiť kvalitu ovzdušia, najmä v oblastiach, kde je kúrenie tuhým palivom bežnou praxou. Zmeny by sa však dotkli iba nových zariadení, pričom Slovensko má k návrhu výhrady. Informuje o tom STVR

Ministerstvo hospodárstva kritizuje návrh

Nové pravidlá vyvolali diskusie medzi členskými štátmi. Slovenské ministerstvo hospodárstva upozorňuje na možné negatívne dopady na domácnosti a trh s vykurovacími zariadeniami.

„Chápeme, že Európa sa chce venovať oblastiam ako Green Deal a ochrana klímy. Ale myslíme si, že musíme skôr pozerať na oblasť konkurencieschopnosti a vysokých cien energií. A nie zakazovať ľuďom, či si kúpia novú piecku alebo kozub na drevo a či budú spĺňať veľmi prísne kritériá na emisné limity,“ uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Na Slovensku dnes hrozia povodne, silné dažde a vietor

Európska komisia chce vyvážené riešenie

Európska komisia v súčasnosti komunikuje s výrobcami vykurovacích zariadení a ďalšími zainteresovanými stranami s cieľom nájsť kompromisné riešenie.

„Komisia zároveň dbá o to, aby nedošlo k negatívnemu vplyvu na spotrebiteľov. Najmä pokiaľ ide o cenovú dostupnosť alebo životný cyklus dotknutých výrobkov. Rozhodnutie však zatiaľ neprijali a členské štáty budú mať pri schvaľovaní opatrení hlavné slovo,“ uviedol zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Radim Dvořák.

Problém so znečistením v mestách aj na vidieku

Znečistené ovzdušie z kúrenia tuhými palivami je vážnym problémom, najmä v menších mestách a vidieckych oblastiach, kde v zimných mesiacoch dochádza k častým inverziám.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Šupky tejto zeleniny neznášajú mravce. Položte ich na miesto, kam nechcete, aby chodili

„Máme v údoliach dlhé dni až týždne inverziu. Každý, kto prechádzal takýmito obcami a mestečkami, videl, že dym z komínov z rodinných domov sa držal dole a vzduch bol až nedýchateľný,“ upozornil exminister hospodárstva Karel Hirman.

Drahšie vykurovacie zariadenia?

Ministerstvo hospodárstva tiež varuje, že nové pravidlá by mohli viesť k vyšším cenám kotlov a kachlí na drevo a pelety.

„Ak by prišiel tento návrh do účinnosti, 90 percent predávaných vykurovacích zariadení na Slovensku by museli prerobiť, nainštalovať alebo stiahnuť z trhu. A nové zariadenia by boli drahšie pre naše obyvateľstvo,“ doplnila Saková.

Podľa odborníkov na energetiku je kľúčovým problémom nielen samotné zariadenia, ale aj spôsob, akým sa v nich kúri. Mnohé domácnosti spaľujú nevhodné materiály, ako odpad či nekvalitné palivo, čím výrazne zhoršujú kvalitu ovzdušia. Riešením by mohlo byť zavedenie stimulov na nákup ekologickejších vykurovacích zariadení, ktoré neumožňujú spaľovanie odpadu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako dosiahnuť bohatú úrodu zemiakov bez chémie: Prírodné hnojenie podľa osvedčených metód

V skratke

  • Európska únia plánuje prísnejšie normy pre kotly a kachle, aby znížila znečistenie ovzdušia.
  • Slovenské ministerstvo hospodárstva upozorňuje na riziko vyšších cien a zásah do trhu.
  • Európska komisia rokuje s výrobcami a hľadá kompromis.
  • Znečistenie ovzdušia z tuhých palív je problém najmä v oblastiach s častými inverziami.
  • Odborníci upozorňujú na potrebu motivovať domácnosti k používaniu ekologických zariadení.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *