EÚ chystá nové pravidlá pre šoférov. Zákaz šoférovať v noci

auto svetla

Európska únia zvažuje zavedenie nových pravidiel pre vodičov, ktoré by mohli zasiahnuť do života mnohých občanov. Novela, ktorá sa momentálne rieši v Európskom parlamente, má za cieľ sprísniť podmienky pre viaceré skupiny vodičov. Ak sa návrh europoslancov schváli, zmeny by mohli ovplyvniť dôchodcov, mladých vodičov a začiatočníkov.

Medzi navrhovanými opatreniami je aj zmena pravidiel pre šoférov nad 70 rokov. Podľa nových nariadení by mali mať vodičský preukaz platný iba dva roky, čo je výrazné skrátenie oproti súčasným piatim rokom. Okrem toho by dôchodcov za volantom mohli častejšie čakať na lekárske prehliadky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Navyše, do nových pravidiel sa zapájajú aj mladí vodiči a začiatočníci. Podľa návrhu by im mohlo byť zakázané šoférovať v noci. Rovnaké zmeny plánujú aj pre držiteľov vodičských preukazov na malé motorky. Novela európskej legislatívy dokonca predpokladá zavedenie vodičských preukazov pre elektrické kolobežky.

V reakcii na tieto návrhy vystúpili autokluby a slovenskí europoslanci. Autokluby nové pravidlá považujú za príliš prísne a nepotrebné. Slovenskí europoslanci sa zase zasadzujú za zjednotenie pravidiel v celej EÚ, no niektoré z navrhovaných zmien vnímajú ako nadbytočné.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Robert Hajšel, poslanec Európskeho parlamentu, kritizuje návrh na povinné testy pre vodičov seniorov a označuje ho za nonsens. Poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann zase rozhodne nesúhlasí s paušálnym zákazom nočnej jazdy pre mladých vodičov, ktorý považuje za neefektívne opatrenie na zvýšenie bezpečnosti na cestách.

Osud týchto návrhov bude závisieť od výsledku hlasovania v Európskom parlamente. Novela sa má dostať na stôl europarlamentu na prelome rokov, a tak sa ukáže, či a kedy sa tieto nové pravidlá pre vodičov stanú skutočnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *