EÚ sa chystá kontrolovať starších ľudí za volantom. Vodičský v tomto veku nebude len tak

pexels andrea piacquadio 3831552

V súčasnosti existuje pomerne veľa slobôd, pokiaľ ide o šoférovanie. Keď získate vodičský preukaz a neurobíte žiadnu veľkú vylomeninu, ktorá by spôsobila jeho stratu, môžete šoférovať prakticky neobmedzene. Zdá sa však, že sa to stáva čoraz väčším problémom, ktorý je potrebné riešiť, a preto sa pripravuje regulácia na európskej úrovni.

Chystajú sa veľké zmeny

Pravdou je, že populácia postupne starne a pribúda ľudí, ktorí sa dožívajú naozaj vysokého veku. Aj títo ľudia môžu teoreticky ešte šoférovať. Okrem toho doprava hustne a na cestách sú potrebné lepšie reflexy, ktoré seniorom často chýbajú. Hoci existuje určitá možnosť zásahu lekára, ktorý môže vyvolať odobratie vodičského preukazu, stáva sa to len zriedka.

Medzitým sa v Európskej únii objavuje plán, ktorý by mal celú vec zvrátiť. Práve dôchodcovia, ktorí dosiahnu určitý vek, budú musieť preukázať, že sú stále plnohodnotnými účastníkmi cestnej premávky. V tomto ohľade nebude možné robiť žiadne kompromisy, a ak niekto nezvládne ani určitú činnosť s vozidlom, bude mu vodičský preukaz odobratý, ako informuje T-Online.de.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci už toto v Chorvátsku zadarmo robiť nemôžu. Pekne vás to vycucia

Aj keď sa to tak môže zdať, nejde o činnosť zameranú proti dôchodcom. Koniec koncov, všetci raz dosiahneme tento vek, takže nie je možné takto uvažovať. Naopak, ide o záležitosť v prospech celej spoločnosti, ktorá musí prijať pravidlá na zaistenie bezpečnosti a pohodlia všetkých.

Európska únia si v tomto smere stanovila nemalý cieľ. Do roku 2050 by na cestách nemalo dôjsť k žiadnym smrteľným nehodám. Tento cieľ sa bude dosahovať postupne, pričom do roku 2030 sa má počet nehôd znížiť na polovicu v porovnaní so súčasným počtom, ktorý stále presahuje 20 000 smrteľných nehôd ročne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pri nakladaní uhoriek nezabudnite na jednu vec, aby sa neobjavila pleseň

Využívajte špeciálne služby

Zároveň je čoraz viac prípadov dezorientovaných seniorov, ktorí spôsobujú skutočne nebezpečné situácie. V dôsledku toho sa teraz budú musieť podrobiť nielen kontrole, ale aj forme vyšetrenia, ktorá sa ešte bude špecifikovať. To by sa malo vykonať po dovŕšení veku 70 rokov a následne každých päť rokov.

Mnohí ľudia argumentujú tým, že pre mnohých dôchodcov je auto dôležitým dopravným prostriedkom na cestu k lekárovi alebo na úrady. Je však skutočne nevyhnutné, aby si človek na tieto cesty ponechal vozidlo, najmä ak ho už stopercentne neovláda?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *