Európe hrozia islamské teroristické útoky, varuje francúzsky minister vnútra

Gerald Darmanin

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin požiadal vládu USA o väčšiu výmenu spravodajských informácií a varoval pred opätovným nárastom islamských teroristických hrozieb v Európe pred tým, ako bude Francúzsko v budúcom roku hostiť svetové športové podujatia.

Počas dvojdňovej cesty do Washingtonu a New Yorku tento týždeň francúzsky minister požiadal o účinnejšiu francúzsko-americkú protiteroristickú spoluprácu a vyhlásil, že islamský terorizmus zostáva najväčšou hrozbou pre národnú bezpečnosť v Európe.

„Prišli sme im pripomenúť, že pre Európanov a Francúzsko je hlavným rizikom sunnitský islamský terorizmus a že protiteroristická spolupráca medzi spravodajskými službami je absolútne nevyhnutná,“ povedal Darmanin v rozhovore pre agentúru France-Presse.

„V čase, keď Američania môžu mať viac národnú perspektívu, pokiaľ ide o výzvy (dneška) – nadradenosť bielej rasy, opakované streľby, konšpirácie – nesmú zabúdať na to, čo sa nám javí ako primárna hrozba v Európe: sunnitský terorizmus,“ dodal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Darmanin sa vyjadril pred tým, ako jeho krajina bude koncom tohto roka hostiť majstrovstvá sveta v ragby a v lete budúceho roka olympijské hry.

Tvrdil, že opäť existuje riziko „islamistického terorizmu“, ktorý by sa opäť zameral na Francúzsko a jeho európskych susedov, pričom opísal „endogénnu hrozbu zo strany ľudí bez sietí, ktorí sa však zradikalizujú a v priebehu niekoľkých hodín, niekoľkých dní podniknú akciu (…) niekto, kto vezme nôž, vojde do pekárne a zabíja ľudí“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Francúzsko je častým terčom teroristických činov, a to tak zo strany vonkajších hrozieb, ako aj domácich radikalizovaných útočníkov, ktorým uľahčuje masové prisťahovalectvo z Blízkeho východu a historicky liberálne vízové požiadavky poskytované bývalým kolóniám v severnej Afrike, kde dominuje islam.

Závažnosť islamisticky motivovaných teroristických útokov dosiahla vrchol v polovici minulého desaťročia, keď sa útočníci v novembri 2015 zamerali na koncert v divadle Bataclan, kde zavraždili 137 a zranili najmenej 416 ľudí. Nasledoval tuniský islamistický terorista, ktorý sa v júli 2016 rútil 19-tonovým nákladným autom po promenáde v južnom meste Nice; vrazil do davu oslavujúceho Deň dobytia Bastily, pričom zabil 86 ľudí a 434 ďalších zranil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *