• 22 mája, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Európe hrozia islamské teroristické útoky, varuje francúzsky minister vnútra

Európe hrozia islamské teroristické útoky, varuje francúzsky minister vnútra

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin požiadal vládu USA o väčšiu výmenu spravodajských informácií a varoval pred opätovným nárastom islamských teroristických hrozieb v Európe pred tým, ako bude Francúzsko v budúcom roku hostiť svetové športové podujatia.

Počas dvojdňovej cesty do Washingtonu a New Yorku tento týždeň francúzsky minister požiadal o účinnejšiu francúzsko-americkú protiteroristickú spoluprácu a vyhlásil, že islamský terorizmus zostáva najväčšou hrozbou pre národnú bezpečnosť v Európe.

„Prišli sme im pripomenúť, že pre Európanov a Francúzsko je hlavným rizikom sunnitský islamský terorizmus a že protiteroristická spolupráca medzi spravodajskými službami je absolútne nevyhnutná,“ povedal Darmanin v rozhovore pre agentúru France-Presse.

„V čase, keď Američania môžu mať viac národnú perspektívu, pokiaľ ide o výzvy (dneška) – nadradenosť bielej rasy, opakované streľby, konšpirácie – nesmú zabúdať na to, čo sa nám javí ako primárna hrozba v Európe: sunnitský terorizmus,“ dodal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Darmanin sa vyjadril pred tým, ako jeho krajina bude koncom tohto roka hostiť majstrovstvá sveta v ragby a v lete budúceho roka olympijské hry.

Tvrdil, že opäť existuje riziko „islamistického terorizmu“, ktorý by sa opäť zameral na Francúzsko a jeho európskych susedov, pričom opísal „endogénnu hrozbu zo strany ľudí bez sietí, ktorí sa však zradikalizujú a v priebehu niekoľkých hodín, niekoľkých dní podniknú akciu (…) niekto, kto vezme nôž, vojde do pekárne a zabíja ľudí“.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Pokuta za otvorené okno či zapnutú klimatizáciu v aute. Dajte si pozor, kam jazdíte

Francúzsko je častým terčom teroristických činov, a to tak zo strany vonkajších hrozieb, ako aj domácich radikalizovaných útočníkov, ktorým uľahčuje masové prisťahovalectvo z Blízkeho východu a historicky liberálne vízové požiadavky poskytované bývalým kolóniám v severnej Afrike, kde dominuje islam.

Závažnosť islamisticky motivovaných teroristických útokov dosiahla vrchol v polovici minulého desaťročia, keď sa útočníci v novembri 2015 zamerali na koncert v divadle Bataclan, kde zavraždili 137 a zranili najmenej 416 ľudí. Nasledoval tuniský islamistický terorista, ktorý sa v júli 2016 rútil 19-tonovým nákladným autom po promenáde v južnom meste Nice; vrazil do davu oslavujúceho Deň dobytia Bastily, pričom zabil 86 ľudí a 434 ďalších zranil.

Podobné články

Vo Francúzsku zafarbujú trávu na zeleno, aby zakryli následky sucha. Pozrite, ako to robia

Vo Francúzsku zafarbujú trávu na zeleno,…

Rozhodnutie mesta Mandelieu-la-Napoule, ktoré vzbudilo veľkú…
Rabovanie a násilie vo Francúzsku sa vymyká spod kontroly. Desaťtisíce policajtov v uliciach

Rabovanie a násilie vo Francúzsku sa…

Francúzsko – Rabovanie a násilné nepokoje…
Ruskí občania mali spustiť útoky v Rusku proti Putinovi: Rusko bude slobodné!

Ruskí občania mali spustiť útoky v…

Zástupcovia légie „Sloboda Ruska“ a „Ruského…
Francúzsko chce pokutovať futbalistov za odmietanie dresov LGBTQ

Francúzsko chce pokutovať futbalistov za odmietanie…

Viacerí profesionálni futbalisti vo Francúzsku si…
Francúzom praskli nervy, zapaľujú policajtov na protestoch

Francúzom praskli nervy, zapaľujú policajtov na…

Počas pondelkových prvomájových demonštrácií vo Francúzsku…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *