Európe hrozia masívne zemetrasenia, ukázala nová štúdia

zemetrasenie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Tím vedcov odhaľuje alarmujúce trendy v seizmickej aktivite a deformácii pôdy v Campi Flegrei. Nová štúdia naznačuje, že Európa môže čeliť riziku silných zemetrasení. Píše o tom imeteo.sk

Campi Flegrei, taliansky supervulkán nachádzajúci sa v blízkosti Neapola, je opäť v centre pozornosti odborníkov. Výskumníci z Národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológiu (INGV) analyzovali údaje o deformácii pôdy a seizmickej aktivite za obdobie rokov 2000 až 2023. Výsledky publikované v prestížnom časopise Nature odhaľujú zrýchľovanie týchto procesov, čo predstavuje rastúce riziko pre región i celú Európu.

Významné objavy o pohybe kaldery

Campi Flegrei je jedným z najväčších aktívnych vulkanických systémov na svete, pričom jeho aktivita je monitorovaná už desiatky rokov. Tím INGV sa zameral na analýzu tzv. bradyseizmu, teda pomalého pohybu zemského povrchu v dôsledku zmien v magmatickej komore pod povrchom. Štúdia odhalila zrýchľovanie zdvihu kaldery, pričom od roku 2005 stúpa priemernou rýchlosťou 0,7-0,8 cm za rok.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajina: Nie mierové rozhovory nie je vhodná doba, dopadlo by to zle

Andrea Bevilacqua, hlavná autorka štúdie, vysvetľuje, že tento proces nie je stabilný, ale podlieha osciláciám v rôznych časových periódach – od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Okrem toho sa od roku 2020 pozoruje zvýšenie intenzity seizmickej aktivity, ktoré sa zhoduje s dosahovaním maximálnych hodnôt zdvihu kaldery zaznamenaných počas krízy v rokoch 1982-1984.

Exponenciálny vzťah medzi pohybom pôdy a zemetraseniami

Jedným z kľúčových zistení štúdie je odhalenie exponenciálneho vzťahu medzi maximálnym zdvihom kaldery a kumulatívnym počtom zemetrasení. Tento vzťah, na rozdiel od predchádzajúcich období, poukazuje na to, že seizmická aktivita je dnes intenzívnejšia a narastá rýchlejšie.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ukrajinci prestávajú veriť, že vyhrajú vojnu nad Ruskom, ukázal prieskum

Augusto Neri, koordinátor výskumu, prirovnal správanie sopky k vlastnostiam kvázielastických materiálov, ktoré sa pod vplyvom napätia postupne oslabujú. Tieto mechanické zmeny naznačujú, že horná časť zemskej kôry v oblasti Campi Flegrei je čoraz zraniteľnejšia.

Hrozba pre budúcnosť

Podľa odborníkov sú tieto výsledky signálom, že pokračujúca bradyseizmická aktivita by mohla v blízkej budúcnosti vyústiť do silnejších zemetrasení. Už v máji 2024 bola zaznamenaná seizmická udalosť s magnitúdou 4,4, ktorá upozorňuje na možné riziko pre husté osídlenie v okolí Neapola.

Flora Giudicepietro, spoluautorka štúdie, zdôraznila, že výsledky sú priebežne aktualizované, aby zohľadňovali nové údaje. Aktuálne analýzy potvrdzujú, že trendy zaznamenané do roku 2023 zostávajú platné aj v roku 2024.

Potenciálne scenáre

Vedci pripúšťajú, že ďalší vývoj je neistý. Na jednej strane môže dôjsť k zosilneniu zdvihu kaldery a rastu seizmickej aktivity. Na druhej strane by spomalenie tohto procesu mohlo zmierniť seizmické riziká. Zatiaľ však tieto zistenia nemajú bezprostredné dôsledky pre opatrenia civilnej ochrany, hoci slúžia ako cenný podklad pre pochopenie správania supervulkánu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V Čechách žiak vošiel do triedy a chcel strieľať. Učiteľka sa na neho vrhla

V skratke:

  • Kde: Campi Flegrei, Taliansko.
  • Čo: Zrýchľovanie zdvihu pôdy a seizmickej aktivity od roku 2000.
  • Zistenia: Exponenciálny vzťah medzi zdvihom kaldery a počtom zemetrasení.
  • Riziko: Možnosť silných zemetrasení v budúcnosti.
  • Význam: Výskum ponúka hlbšie pochopenie dynamiky supervulkánov.

Tento výskum upozorňuje na potenciálne ohrozenie regiónov v okolí Neapola a zdôrazňuje význam dôkladného monitorovania aktívnych vulkanických systémov.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *