Campi Flegrei, obrovský sopečný komplex nachádzajúci sa len pár kilometrov od talianskej Neapole, opäť vykazuje znepokojivé známky aktivity. Vedci sledujú narastajúcu seizmickú činnosť a pripomínajú, že tento vulkán už raz spôsobil najväčšiu erupciu v európskych dejinách. Hrozí opakovanie katastrofy?
Zabudnuté hrozby minulosti
V modernej ére sme si zvykli na predstavu, že veľké prírodné katastrofy sú výnimočné a vzdialené. Väčšina ľudí má v pamäti najmä ničivé cunami v juhovýchodnej Ázii z roku 2004. No odborníci upozorňujú: podobne ničivá udalosť nás môže zasiahnuť opäť – a možno oveľa bližšie, než si pripúšťame.
Podľa seizmológov a geológov by ďalšia veľká prírodná katastrofa mohla pochádzať z hlbín Zeme – konkrétne zo sopiek. A hoci by sa mohlo zdať, že najväčšie nebezpečenstvo číha niekde v Pacifiku, niektoré z najnebezpečnejších vulkánov sa nachádzajú priamo v Európe.
Taliansky supervulkán naberá na sile
Jedným z najobávanejších vulkánov súčasnosti je Campi Flegrei, známe aj ako Flegrejské polia. Tento rozľahlý sopečný komplex sa rozprestiera západne od Neapole a v posledných mesiacoch opakovane vyvoláva obavy vedcov aj obyvateľov.
Len v máji a marci tohto roku zaznamenali seizmológovia zemetrasenia s magnitúdou 4,4 stupňa – najväčšie za posledné roky. Tieto otrasy nie sú náhodné. Vedci už od roku 2005 sledujú postupné zvyšovanie aktivity tejto sopky a od roku 2012 prebieha jej nepretržité monitorovanie.
Pripomienka katastrofickej minulosti
Campi Flegrei nie je len bežná sopka – ide o supervulkán, ktorý sa pred približne 39 000 rokmi postaral o najväčšiu známu erupciu v histórii Európy. Výbuch vtedy uvoľnil stovky kubických kilometrov lávy a sopečného prachu, ktorý mal zásadný vplyv na klímu i život na kontinente.
Aj keď sa po tejto udalosti sopka na tisícročia upokojila, jej poloha zostáva mimoriadne riziková. V oblasti Flegrejských polí dnes žije približne pol milióna ľudí, ktorých by prípadná erupcia mohla bezprostredne ohroziť.
Odborníci bijú na poplach
Vedci zatiaľ hovoria o zvýšenej aktivite, nie o bezprostrednej hrozbe výbuchu. Napriek tomu apelujú na pripravenosť úradov aj obyvateľov. „Dynamika, ktorú teraz sledujeme, je najintenzívnejšia od začiatku monitorovania,“ uvádzajú v najnovších správach.
Talianske úrady už pracujú na aktualizácii evakuačných plánov pre Neapol a priľahlé mestá. Obyvatelia sú pravidelne informovaní o vývoji situácie prostredníctvom médií a miestnych úradov.
Môže sa história zopakovať?
Zatiaľ nie je možné s istotou predpovedať, kedy – a či vôbec – dôjde k ďalšej erupcii Campi Flegrei. No skutočnosť, že tento supervulkán opäť vykazuje známky prebúdzania, predstavuje vážnu výzvu pre vedu aj civilnú ochranu. V ére, keď prírodné katastrofy považujeme za vzdialené epizódy minulosti, prichádza varovanie priamo z nášho kontinentu.