Farmár prezradil trik, aby sliepky znášali toľko vajec, že nebudete stíhať zbierať

sliepka

Pre chovateľa sliepok nie je väčšie sklamanie, ako keď jeho sliepky neznášajú dostatok vajec. Frekvenciu znášania vajec ovplyvňuje vek sliepky, jej plemeno, ruje, háranie a tiež množstvo denného svetla, takže každá sliepka môže byť dočasne „nevýkonná“, ale odborníci vedia poradiť, ako dosiahnuť, aby vaše sliepky znášali vajcia každý deň alebo takmer každý deň.

Výber správneho plemena

Najprv sa uistite, že chováte plemená sliepok, ktoré boli určené na znášku, a nie na mäso. Medzi najnosnejšie plemená patria tzv. hybridky (Isabrown, Dominant), Plymutky, Leghornky a Sussexky. Tieto sliepky vám znesú za rok 180-300 vajec, a to je slušné. Pokiaľ chováte sliepky na mäso, plného košíka vajec sa len tak nedočkáte.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Každá práčka má tlačítko, ktoré ušetrí pri praní kopu peňazí za elektrinu

Kvalitné krmivo

Nestačí kŕmiť nosnice len tak, aby prežili. Potrebujú veľa výživného krmiva, potom znášajú veľmi často a navyše zdravé a veľké vajcia. Okrem bežného krmiva občas obohaťte stravu svojich sliepok o ovocie, zeleninu, múčnych červov a iné zdravé pochúťky. Nezabudnite každý deň meniť vodu na čistú a zabezpečiť dostatočný prísun vápnika.

Voľný chov

Sliepky, ktoré trávia dostatok času na svetle, znášajú viac vajec. Okrem toho im prospieva pohyb a tiež ďobanie trávy. Len sliepky s voľným výbehom znášajú kvalitné vajcia uspokojivo často.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Hubku na riad hoďte do prania s oblečením. Efekt je úžasný

Starostlivosť o kurník

Sliepky potrebujú čisté hniezdo a tiež pohodlnú podstielku. Slama, drevené hobliny, prípadne rozdrvené recyklovateľné noviny, to všetko je zadarmo. Kurník a výbeh je tiež potrebné starostlivo zabezpečiť pred dravcami. Sliepky musia byť v bezpečí.

Kontrola sliepok

Skontrolujeme fyzický stav sliepok, či nemajú zlomené kosti, tržné rany, skrátka, či neboli zranené. Raz za čas ich skontrolujeme aj na parazity.

Ak budete dodržiavať tieto rady, vaše sliepky bude radosť chovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *